• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Londra’da hakim karşısına çıkan Akın İpek: Terörle, terörizmle alakalı konuları teröristlere soracaksınız. Biz vatanseveriz

Londra’da hakim karşısına çıkan Akın İpek: Terörle, terörizmle alakalı konuları teröristlere soracaksınız. Biz vatanseveriz
0 0

İşadamı Akın İpek, Perşembe günü herkese açık basın toplantısı yapacağını ve her türlü soruya cevap vereceğini söyledi. İpek, "Biz kazancımızla okul kurduk, üniversite kurduk, yurtlar yaptırdık, gençlere burslar verdik, bizim yaptığımız budur" dedi.

25 Eylül 2018 Salı 22:00

İngiltere’de yaşayan işadamı Akın İpek, Türkiye’nin iade talebi sonrası başlayan hukuki süreç kapsamında bugün Londra’da hakim karşısına çıktı.

 

Gülen cemaati ile ilişkisi olduğu iddia edilen Akın İpek’in, 2016 yılında gerçekleşen darbe teşebbüsü ile bağlantılı olarak Türkiye tarafından iadesi talep ediliyordu.

 

Mahkeme çıkışı Türk ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akın İpek, “Gazetecilere vermeniz gereken bir cevap mutlaka vardır” sorusu karşısında, “Var. Terörle, terörizmle alakalı konuları teröristlere soracaksınız. Biz vatanseveriz” dedi.

 

İpek, “Biz kazancımızla okul kurduk, üniversite kurduk, yurtlar yaptırdık, gençlere burslar verdik, bizim yaptığımız budur. Bunun ötesinde konunun başından bugüne, 2015’ten beri yaşananlar mahkemede gündeme getirileceği için bunlar getirilsin. Uluslararası medyadaki arkadaşlarımız tarafından bunlar dinlensin, kayıtlara girsin. Ben ondan sonra bütün sorularınıza tekrar cevap vereyim” diyerek yapacağı açıklamaların canlı yayınlanmasını istedi.

 

Perşembe günü basın toplantısı yapacağını söyleyen Akın İpek şu ifadeleri kullandı:

 

“Ama sizden ricam şu. Eğer yapabilirseniz canlı yayınlayacaksınız. Ben de canlı yayınlanması için arkadaşlardan rica edeceğim. Perşembe akşamı burada sorularınızın hepsine tek tek cevap vereceğim. Sizin sorma mecburiyetiniz olduğunu biliyorum. Ben de cevap verme mecburiyetinde olan birisi olarak hepsine cevap vereceğim. Önemli olan benim söylediklerimi yayınlayabilecek misiniz, yayınlayamayacak mısınız.”

 

Gazetecilerin “Neden canlı istiyorsunuz?” sorusuna ise İpek, “Çünkü kesip, kırpıp, biçip başka yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermesin diye. Bu da benim en doğal hakkım değil mi çocuklar. Ben de medya patronuydum yıllarca. Biliyorum. Bu size kalsa güveneceğim sizlere. Yayınlayacaksınız. Hiç şüphem yok. Fakat sizden sonra farklı barajlardan geçtiği için son ulaşılması gereken..” karşılığını verdi.

 

Hükümete yakın gazetecilerin, "Burada uluslararası basın ajansları da var. Onlar da sizden açıklama bekliyor. Fethullahçı terör örgütü üyesi misiniz?” şeklindeki sorusu karşısında İpek, “Çocuklar bakın bunlar mahkemede yargının devam ettiği bir süreçte.. Perşembe akşamı istediğiniz soruyu sorun ben de cevap vereyim. Tamam mı çocuklar, anlaştık mı kardeşim” şeklinde konuştu.

 

İpek, şöyle devam etti:

 

“Yoksa ben kendisini gizlemeye çalışan birisi değilim. Ben hayatı boyunca çalışmış, hayatını doğru yoldan güzel bir şekilde yaşamış, kazancını da ülkesine, vatandaşlarıyla paylaşmış birisiyim. Bunu böyle bilin.”

 

İpek, yurt dışına para ve mal kaçırdığı sorusuyla ilgili de “Çocuklar ben dedim ki benim hayatımda 1 dolar bulabilirseniz gayrı meşru, bütün servetimi paylaşacağım. Yıl 2015, baskın yapıldığında söyledim bunu. Bugün böyle bir iddia kalmadı. O günden bu güne 1 dolar karşıma çıkarmış değiller. Şu anda beni neden suçluyorlar biliyor musunuz, neyse, ama sizin düşündüğünüz gibi değil. Benim şirketime baskın yapma sebebi, kayyım atama sebebi ile ilgili tek bir suçlama yok benimle alakalı. Tamam mı çocuklar…” ifadelerini kullandı.

 

GUARDİAN’A KONUŞTU

 

İngiliz Guardian gazetesine, duruşma öncesi konuşan Akın İpek, Türkiye’de adil bir yargılamadan geçeceğine inanmadığını söyledi.

 

BBC Türkçe‘nin aktardığına göre, hakkındaki suçlamaların “politik nedenlere” dayandığını savunan İpek gazeteye şu açıklamayı yaptı:

 

“Politika hakkında hiç konuşmadım. Her zaman insan haklarını savundum. 2013 yılına kadar da bir problem yoktu ama o tarihte büyük bir yolsuzluk skandalı yaşandı.”

 

Akın İpek, avukatlarının ve gazeteci çalışanlarının hapiste olduğunu söyleyerek, “Rejim cezaevinde insanlara işkence ediyor ve öldürüyor” dedi.

 

Guardian gazetesi 54 yaşındaki İpek ile birlikte Talip Büyük ve Ali Çelik isimli kişilerin de iade talebi kapsamında duruşmaya çıkacağını yazdı.

 

İade duruşmasının üç gün sürmesinin beklendiği de belirtiliyor.

 

İngiliz Financial Times gazetesinde de konuya ilişkin haberde görüşü alınan bir İngiliz hukukçu, iade kararının düşük ihtimal olduğunu dile getiriyor.

 

Türkiye’de Gülen Cemaati üyesi olmakla suçlanan Akın İpek’e ait olan Koza Altın’a devlet tarafından el konulmuştu.

 

Koza Altın’ın İngiltere’de sahip olduğu Koza Ltd. ise faaliyetine devam ediyor.

 

Türkiye’nin Akın İpek’i Koza Ltd.’nin direktörlüğünden çıkarmak için İngiltere’de yürüttüğü hukuki süreç de sürüyor.

 

İpek suçlamaları reddediyor

 

Akın İpek’in başında olduğu Koza-İpek Holding’e Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmış, şirkete 25 Ekim 2015’te kayyım atanmıştı.

 

Çok sayıda isim hakkında gözaltı kararı verilmişti. Ancak Akın İpek’in operasyon öncesinde İngiltere’ye gitmesi dolayısıyla Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi iade talepnamesi hazırlayarak İngiltere’ye gönderdi.

 

Temmuz ayında BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Akın İpek, hakkındaki tüm suçlamaları reddettiğini söylemişti.

 

KAYNAK: KRONOS

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha