• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

MAK’ın araştırması: ‘Corona’ krizi siyasette dengeleri değiştirebilir

MAK’ın araştırması: ‘Corona’ krizi siyasette dengeleri değiştirebilir
0 0

Türkiye’nin yeni tip corona virüsüyle mücadelesinde muhalefetin eleştirileri devam ederken, halkın hükümeti salgınla mücadelede başarılı bulma oranının düştüğü anlaşıldı.

8 Nisan 2020 Çarşamba 11:55

MAK’ın araştırmasına göre, yaklaşık her beş katılımcıdan biri ‘korona sonrası siyasi tercihlerinde değişiklik olacağını’ söylerken yüzde 48 tercihinin değişmeyeceğini söyledi. Bu soruya “Kararsızım” veya “Cevap yok” diyenlerin oranı yüzde 34 gibi yüksek bir oranda çıktı. Katılımcılar, hükümetin yaptığı en doğru işin ücretsiz tedavi ve maske dağıtımı olduğunu söylerken, yaptığı en büyük yanlışın ise ‘belediyelerin yardım toplamasını engellemek’ olduğunu söyledi.

 

Hükümeti başarılı bulanlar azalıyor

 

MAK Danışmanlık’ın ‘Koronavirüs mücadelesinde neredeyiz?’ başlıklı araştırması, 7 Nisan tarihinde (dün) canlı telefon görüşmesi yoluyla 2 bin 600 kişiyle görüşülerek yapıldı.

 

Araştırmada katılımcıların yüzde 57.5’i erkek, yüzde 42.5’i kadındı.

 

“Koronavirüs mücadelesinde hükümeti başarılı buluyor musunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 63’e “Evet” derken, yüzde 24’ü “Hayır” yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 13’ü ise “Kararsızım” veya “Cevap yok” karşılığını verdi. MAK’ın bu sonuca ilişkin analizinde şöyle dendi: “Katılımcılar bu soruya yüksek düzeyde ‘Evet’ cevabı vererek hükümete desteklerini ortaya koymuşlardır. Ancak bu destek bu sürecin başladığı ilk günlerde biraz daha yüksekti. Uzayan süreç doğal tedirginliği beraberinde getirecektir.”

 

Siyasi dengeler değişebilir

 

“Şu ana kadarki gelişmeleri düşündüğünüzde koronavirüs öncesinde ve sonrasında siyasi tercihlerinizde bir değişiklik olacak mı” sorusuna “Evet” diyenlerin oranı yüzde 18 oldu. Bu soruya “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 48 olurken, “Kararsızım” veya “Cevap yok” diyenlerin oranı yüzde 34 gibi yüksek bir oranda çıktı. MAK, bu soruya verilen yanıtı analiz ederken “Görünen o ki koronavirüs sonrası hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Türkiye’nin yarınlarında vatandaş yeni arayışlarla mevcut denklemleri bozabilir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kriz bekleyenlerin oranı

 

“Koronavirüs sonrasında ülkemizde bir ekonomik kriz çıkabileceğini düşünüyor musunuz” sorusuna yüzde 41 “Evet”, yüzde 43 “Hayır”, yüzde 16 ise “Kararsız veya cevap yok” dedi.

 

En doğru iş: Tedavinin ücretsiz olması

 

“Size göre koronavirüs ile mücadele atılan en doğru adımlar nelerdir” sorusuna verilen yanıtlar şöyle sıralandı:

 

Tedavinin ücretsiz olması – ücretsiz maske vs. dağıtılması: Yüzde 26

 

Ekonomide atılan adımlar: Yüzde 18

 

Sağlık bakanının halkı düzenli bilgilendirmesi: Yüzde 14

 

Bilim Kurulu’nun kurulması: Yüzde 12

 

Vefa çalışmaları ve sosyal yardımlar: Yüzde 8

 

Diğer: Yüzde 16

 

Cevap yok-kararsız: Yüzde 6

 

En önemli yanlış: Belediyeleri engellemek

 

“Koronavirüs ile mücadelede idarenin yaptığı en önemli yanlışlar nelerdir” sorusuna verilen yanıtlarda yüzde 27 ile “Belediyelerin yardım toplamasını engellemek” ilk sırada yer aldı. Katılımcıların yanlış buldukları diğer uygulamalar ise şöyle sıralandı:

 

Siyasi parti liderleri ve belediye başkanları ile istişari hareket edilmemesi: Yüzde 23

 

Alt gelir grupları için yeterince kaynak bulup vatandaşa dağıtamaması: Yüzde 16

 

Kanal İstanbul ihalesinin zamanlaması: Yüzde 14

 

Sokağa çıkma yasağı-şehirlerarası seyahat yasağının getirilmesi konusunda gecikilmesi: Yüzde 7

 

Diğerleri: Yüzde 9

 

Kararsız-cevap yok: 4

 

Yüzde 61 gelecekten umutlu

 

“Koronavirüsle mücadele sonrasında ülkemizin geleceğinden umutlu musunuz” sorusuna yüzde 61 ile “Evet”, yüzde 34 ile “Hayır” yanıtı geldi. Yüzde 5 ise “Kararsızım” veya “Cevap yok” diye yanıt verdi.

 

‘Daha çok dua ediyorum’

 

Katılımcıların yüzde 54’ü “Koronavirüs ile mücadele inanç değerlerinize olumlu ya da olumsuz etki yaptı mı” sorusuna “Evet, olumlu anlamda etkiledi, daha fazla dua ve ibadet yapıyorum” yanıtını verdi. Yüzde 41 ise “Hayır, konunun dinle ilgisinin olduğunu düşünmüyorum”, yüzde 5 ise “Kararsızım” veya “Cevap yok” dedi.

 

Dünyada en çok şaşırdığımız

 

“Koronavirüsle mücadelede dünya ölçeğinde sizi en çok şaşırtan olay nedir” sorusuna verilen yanıtlar ise şöyle sıralandı:

 

ABD ve Avrupa ülkelerinin sağlık sistemlerinin çok kötü olması-maske bulamaması: Yüzde 24

 

Ülkemizin sağlık alt yapısı ve sağlık sisteminin pek çok ülkeden daha iyi olduğu gerçeği: Yüzde 24

 

AB gibi birliklerin aciz kalması: Yüzde 22

 

Çin’de ortaya çıkar salgının Çin’den çok ABD’de etkili olması: Yüzde 18

 

Diğerleri: Yüzde 7

 

Kararsız-cevap yok: Yüzde 5

 

Bilgi sahibiyiz

 

“Koronavirüs belirtileri konusunda yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor musunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 78’i “Evet”, yüzde 17’si “Hayır”, yüzde 5’i “Kararsız-cevap yok” karşılığını verdi.

 

KAYNAK: DİKEN - KEMAL GÖKTAŞ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha