• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

‘Man davası’nda gerekçeli karar: Kabulü mümkün olmayan ifadeler kullanıldı

‘Man davası’nda gerekçeli karar: Kabulü mümkün olmayan ifadeler kullanıldı
0 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yakınlarının Man Adası’na para transferi yaptığına ilişkin açıklamaları nedeniyle 130 bin lira manevi tazminata mahkum edildiği davanın gerekçeli kararı açıklandı.

10 Aralık 2018 Pazartesi 16:51

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün vergi cennetinde Man Adası’ndaki şirkete 2011 yılında gönderdiği 15 milyon doları tek tek sıraladıktan sonra swift mesajlarını ve dekontlarını göstermişti.

 

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre, gerekçeli kararda Kılıçdaroğlu’nun avukatının konuşmada hakaret kapsamında görülebilecek hiçbir şey bulunmadığını savunarak davanın reddini istediği de yer aldı.

 

‘İnanılması güç ve kabullenilmesi mümkün olmayan ifadeler…’

 

“Davacı hakkında inanılması güç ve kabullenilmesi mümkün olmayan hakaret dolu ifadelerde bulunmuştur” denen kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemes (AİHM) kararlarında bu tür ifadelerin ‘düşük değerli ifade’ olarak kabul edildiği ve ‘korunmadan yararlanamayacağı’ ifade edildi.

 

Kararda, Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik olarak ‘namus ve şeref yoksunu‘, ‘firavun‘, ‘terör örgütüne yardım ve yataklık ettin sen‘, ‘herkesin oyuncağı ve maşası olma‘, ‘gayri milli’, ‘şerefsiz’ sözlerinin ifade hürriyeti veya eleştiriyle hiçbir ilgisinin de bulunmadığı vurgulandı.

 

Dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun sarf ettiği sözlerin Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği vurgulanarak 500 bin lira manevi tazminata hükmedilmesi talep edilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha