• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Manavgat, Adana, Osmaniye ve Mersin’de orman yangınları kontrol altına alınamıyor

Manavgat, Adana, Osmaniye ve Mersin’de orman yangınları kontrol altına alınamıyor
0 0

Antalya'nın Manavgat, Adana'nın Kozan, Mersin'in Aydıncık ve Bozyazı ilçeleri ile Osmaniye merkeze bağlı Dereobası ve Kadirli ilçelerinde orman yangınları etkisini sürdürüyor.

29 Temmuz 2021 Perşembe 11:06

DHA'nın aktardığı haberlere göre, dört ilde de söndürme çalışmaları devam ediyor.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manavgat'taki yangından zarar gören alan için, "Akşam saatlerinde 600 hektar demiştik. Şimdiden bunun en az üç dört misline çıkacağını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Bakan Pakdemirli, Akseki'de bir kişinin yangından etkilenerek hayatını kaybettiğini, Oymapınar Barajı'nda da 10 kişinin mahsur kaldığını söyledi.

 

Antalya'nın Manavgat ilçesinde Çarşamba günü 12.00 sıralarında dört ayrı noktada başlayan orman yangını rüzgarın da etkisiyle hızla büyürken, alevlerin dört mahalleye yayıldığı, binaların boşaltıldığı, görevli ekiplerin yangına havadan ve karadan müdahale ettiği bildirildi.

 

Şu ana kadar bölgede 18 köy ve mahalle tahliye edilmiş durumda.

 

5 şüpheli gözaltında

 

Osmaniye'de ve Mersin'de ise havanın kararması nedeniyle havadan yapılan müdahaleye ara verildi. Ekipler, söndürme çalışmalarına karadan devam ediyor. Osmaniye'de dün çıkan ve kontrol altına alınan Dereobası mevkisindeki orman yangınıyla ilgili 5 şüpheli gözaltına alındığı kaydedildi.

 

Kozan'da Kızlar Kalesi Mahallesi'ndeki ormanlık alanda çıkan yangına da karadan müdahale devam ederken, gündüz saatlerinde Çandık Mahallesi'nde çıkan orman yangının ise kontrol altına alındığı belirtildi.

 

Bakanı Pakdemirli, "Adana, Mersin ve Antalya'daki yangınlarda 476 arazöz, 1904 personel halihazırda mücadele ettiğini" söyledi.

 

'Zarar gören vatandaşlarımıza her türlü destek sağlanacak'

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da helikopterle Manavgat'ta yangının etkili olduğu bölgede incelemeler yaptı.

 

Manavgat'taki yangında yaklaşık 8 saatin geride kaldığını belirten Bakan Pakdemirli, "Maalesef hala yangın kontrol altında değil" dedi.

 

Yerleşim yerleriyle ilgili önemli bir tehditin olmadığını söyleyen Pakdemirli, Yavrudoğan köyünde 8 kadar evin zarar gördüğüne dair bilgi geldiğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Manavgat'taki yangına ilişkin yaptığı açıklamada, "Olay tüm boyutlarıyla araştırılarak yangında zarar gören vatandaşlarımıza her türlü destek sağlanacaktır" dedi.

 

Gündüz saatlerinde yaptığı açıklamada can kaybı olmadığını belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "27 yıllık yöneticiyim, ben böyle bir yangın görmedim" dedi.

 

'Konaklamalar için 700 oda mevcut'

 

Basın açıklamasında konuşan Bakan Pakdemirli, rüzgarın yangının büyümesine olanak tanıdığını söyledi.

 

Pakdemirli, "Evleri boşaltılan vatandaşların hepsinin konaklanması ayarlandı. 700 civarında konaklamayla ilgili odamız mevcut. Ancak şu ana kadar bir başvuru yok. Buradan da bilgilendirme yapalım. Evlerini tahliye eden vatandaşlarımız, Manavgat'ta kriz masasına uğrarlarsa kendi konaklamalarıyla ayarlama yapılacak" diye konuştu.

 

Koca: 62 kişi tedavi altına alındı

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Twitter'da yaptığı bir paylaşımda, "3'ü yanık, 2'si kırık, 57'siyse dumana maruz kalma sebebiyle toplam 62 kişi tedavi altına alındı" ifadelerini kullandı.

 

Dört mahallenin boşaltıldığı bilgisini veren Böcek, "Önlemlerimizi almaya çalışıyoruz. Şu ana kadar can kaybı yok. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor, inşallah en kısa zamanda söndürürüz. 4 noktada birden yangın çıkması düşündürücü. Acaba kundaklama var mı? Bunu araştıracaklardır, Sayın Valim bunu araştırtacaktır. Bunu kısa zamanda öğrenmiş oluruz" dedi.

 

Bakan Pakdemirli, sırasıyla Yeniköy, Sarılar, Baraj ve Gebece bölgelerinde çıkan yangına 13 dakika içinde ilk müdahalenin yapıldığını, hava sıcaklığı ve 50 km hızla esen rüzgar nedeniyle hızlı yayıldığını belirtti.

 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de Habertürk TV'ye yaptığı değerlendirmede yangının boyutunun "görülenden çok daha büyük" olduğunu ve rüzgarın etkisiyle kontrol altına alınamadığını belirtti.

 

DHA'da yer alan habere göre, Manavgat'taki yangının, bölgedeki özel bir hastanenin yakınına kadar gelmesi nedeniyle hastane tahliye edildi. Hastalar tedbir amaçlı olarak başka bir hastaneye nakledilirken, alevler orman işletme ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle, hastaneye ulaşmadan kontrol altına alındı.

 

Manavgat'ın Kalemler Mahallesi Azizler mevkiindeki yangında evlerinde olanlar, görevlilerce araçlara bindirilerek alandan uzaklaştırıldı. Yangında, bazı evlerin zarar gördüğü, hayvanların öldüğü belirtildi.

 

Antalya Valiliği'nin Twitter hesabından yangın ve söndürme çalışmalarıyla ilgili bir video paylaşıldı.

 

Yangın nedeniyle oluşan yoğun duman, yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki kent merkezinden de görüldü.

 

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü verilerine göre yangının devam ettiği bölgede hava sıcaklığının 39 ila 42 derece arasında değiştiği, rüzgarın hızının gün içerisinde 50 kilometreye kadar ulaştığı belirtildi.

 

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit ise "Hava sıcaklığı yüksek. Poyraz esiyor. Hava sıcaklığı 44-45 derece. Tehdit ettiği köyleri boşalttık. Çolaklı, Evrenseki, Yeniköy, Haremler boşaltıldı. Havadan müdahale devam ediyor" dedi.

 

Yiğit, "Görülmemiş bir yangın yaşıyoruz. Şu anda can kaybı yok ama elimizde net bilgi yok. Mahsur kalanlar olduğuna dair köylerden gelen bilgiler var. Yaralı olma ihtimali var" dedi.

 

Yangının ilk olarak Yeniköy'ün dağlık yamaçlarında başladığını, kozalakların süratle etrafa yayıldığını belirten Yiğit, "Henüz karadan yangının üzerine gidemiyoruz. Havadan yoğun müdahale yapılıyor. Merkezdeki yangınlar önemli ölçüde kontrol altına alındı fakat köylerde devam eden yangınlar var. İnşallah en kısa sürede söndüreceğiz. Bütün çevre illerden takviye ekipler geliyor. Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz. Yangın Evrenseki'de mezarlığın içine sıçradı. Elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de yangın için "Hala devam ediyor. Yerleşim alanlarına girdi. Birçok ev ve işyeri yandı. Manavgat merkeze sirayet etti. Atlatılmış değil. Bölgedeki yerleşim alanları tahliye ediliyor. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akıl almaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Özel araçları mümkün olduğu kadar yollardan çekmemiz önemli" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha