• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Manisa'da 5.1 büyüklüğünde deprem: İstanbul'da da hissedildi

Manisa'da 5.1 büyüklüğünde deprem: İstanbul'da da hissedildi
0 0

Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre Manisa'da 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD ise İstanbul'da da hissedilen depremin büyüklüğünü 4.8 olarak duyurdu.

28 Ocak 2020 Salı 13:46

Manisa'da merkez üssü Kırkağaç ilçesi olan 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 14.26'da yaşanan deprem, İstanbul'un yanı sıra İzmir ve Bursa'dan da hissedildi.

 

Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı depremin büyüklüğü Kandilli Rasathanesi Ve Deprem Araştırma Enstitüsü'ne göre 5.1, AFAD verilerine göre ise 4.8 olarak açıklandı.

 

AFAD açıklamasında, "Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibariyle, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi.

 

Çevre ilçelerden de hissedilen deprem sonrası Kırkağaç ilçesine yakın olan Akhisar’da vatandaşlar kısa süreli panik yaşandı. Panikleyen vatandaşlar bulundukları binaları terk ederek sokaklara döküldü.

 

Manisa'da peş peşe depremler

 

Kırkağaç'ta ki 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından peş peşe sarsıntılar yaşanıyor. 14.26’da gerçekleşen ilk depremin ardından en büyüğü 3.7 olan toplam 16 artçı sarsıntı meydana geldi.

 

14.45 | 3.5
15.00 | 3.7 
15.08 | 3.2
15.38 | 3.2

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı CNN Türk canlı yayınında "Herhangi bir hasar söz konusu değil. Deprem 4,8 büyüklüğünde, geçmiş olsun" dedi. 

 

Manisa Valiliği: Can kaybı, yaralanma, herhangi bir hasar yok

 

Deprem sonrası Manisa Valiliği'nden yapılan açıklamada herhangi bir yaralanma ve hasarın meydana gelmediği belirtildi.

 

Açıklamada, "28.01.2020 tarihinde saat 14.26'da merkez üssü Kırkağaç ilçesi olan 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Depremde can kaybı, yaralanma ve herhangi bir hasar meydana gelmemiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi.

 

Kırkağaç Belediye Başkanı Gedüz: Tehlikeli durum iletilmedi

 

Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, merkez üssü Akhisar olan 22 Ocak'ta meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremden bu yana, ilçelerinde çok sayıda artçı sarsıntının hissedildiğini dile getirdi.

 

Bunların hiçbirinin bugün saat 14.26'da meydana gelen deprem kadar kuvvetli hissedilmediğini aktaran Gedüz, "Ben de dahil bütün arkadaşlarımız arazide dolaşıyoruz. Şu ana kadar olumsuz bir durum duymadık. Tehlike bir durum iletilmedi" dedi.

 

Alifakı Köyü Muhtarı Burhanettin Top ise bazı evlerde küçük çapta hasar oluştuğunu söyledi. İlk etapta edindiği bilgiye göre herhangi bir kayıp olmadığına değinen Top, "Bazı evlerimizde hasar var. Metruk olan binalar bunlar. Önceki depremde hasar gören binalardaki çatlaklar biraz açılmış görülüyor" ifadelerini kullandı.

 

Karakurt Mahallesi Muhtarı: Bir tane bina yıkıldı

 

Karakurt Mahallesi Muhtarı İdris Kat, "Hasarımız büyük. Vatandaşlar da önceden gelen bir panik vardı. Yıkılan bina var. Bir tane bina yıkıldı, iki tane de tehlike arz eden bina var" diye konuştu.

 

Prof. Dr. Tüysüz: 6 gün önce olan depremle aynı bölge içinde, daha  büyük bir deprem beklemek zor

 

Prof. Dr. Okan Tüysüz NTV yayınında, “Depremlerin birbirleri ile ilişkisi yok. Faylar sadece yakınlarındaki faylarla etkileşim haline girerler. Ama şu gerçeği mutlaka akılda tutmak lazım Türkiye bir deprem ülkesidir. Türkiye’nin herhangi bir yerinde deprem olması biz yer bilimcileri şaşırtan olaylar değildir. 5- 6 gün önceki depreminden sonra bu depremin uzun sürebileceğini eve arkasından çok sayıda artçı gelebileceğini açıklamıştık. Bu tür faylarda artçı depremler haftalar alabilir. Bu deprem aşağı yukarı Akhisar kuzeyinde oluştu. 6 gün önce olan depremle aynı bölge içinde. Bölgenin karakterine baktığımızda daha büyük bir deprem beklemek zor. Burada faylar çok parçalı, çok büyük deprem üretmelerine engel oluyor." ifadesini kullandı. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha