• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mardin Belediyesi’ndeki yolsuzluktan tutuklanmıştı: 1 milyon 700 bin TL ödeyip tahliye oldu

Mardin Belediyesi’ndeki yolsuzluktan tutuklanmıştı: 1 milyon 700 bin TL ödeyip tahliye oldu
0 0

Yolsuzluk operasyonunda tutuklanan DEDAŞ Mardin İl Müdürü Mehmet Bulut, “kamu zararı” olarak belirlenen 1 milyon 700 bin TL’yi ödeyip, “Etkin Pişmanlık Yasası”ndan yararlanarak tahliye edildi.

26 Eylül 2020 Cumartesi 11:42

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne dönük 28 Temmuz’da “yolsuzluk”, “usulsüzlük”, “ihaleye fesat karıştırma” ve rüşvet ve zimmet” suçlamaları ile gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan 8 isim tahliye edilmeye başlandı. Görevden alınmasına rağmen önceki kayyım Mustafa Yaman tarafından göreve atanan ve 352 milyon lira değerindeki ihalelerde usulsüzlük yaptığı ortaya çıkan Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım da 206 bin lira kefaret ödeyerek dün tahliye edilmişti.

 

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, tahliye edilenler arasındaki yeni isim ise ilk kayyım atanması döneminde belediye iştiraki Kent AŞ. Genel Müdürü yapılan Mehmet Bulut oldu. Aynı zamanda Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) İl Müdürü olan Bulut’un “Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlandığı ve “kamu zararı” olarak belirlenen 1 milyon 700 bin TL’yi ödemeyi kabul ettiği belirtildi. Bulut’un 1 milyon 700 bin TL’yi ödemesi üzerine 24 Eylül günü tutulduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden çıktığı öğrenildi.

 

KÖYLÜLER ŞİKAYETÇİ OLDU: ELEKTRİK KESİNTİLERİNDEN 100 YIL HAPSİ İSTENİYOR

 

Bulut, Aralık 2019’da DEDAŞ’a ait WhatsApp grubunda çiftçiler için kullandığı “Hepsi şerefsiz” ifadeleriyle gündeme gelmişti. Bulut’un hakkındaki usulsüzlük iddialarından biri de DEDAŞ Mardin İl Müdürü olduğu dönem Mardin’in ilçelerinde yüzlerce köyü yaklaşık 75 gün boyunca “Çiftçilerin elektrik borçlarını” gerekçe göstererek, karanlıkta bırakması. Bulut hakkında ayrıca elektrik kesintileri nedeniyle köylülerin şikayeti üzerine iddianame düzenlenmişti.

 

Hazırlanan iddianame kapsamında Bulut, “Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının hukuka aykırı davranışla engellenmesi” suçlamasıyla Kızıltepe 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 40 yıldan 100 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

 

Ne olmuştu?

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ilk kayyım atandığı dönem belediye tarafından 1 milyar 26 milyon TL borç yapılmış, bu borçlar için dönemin kayyımı Mustafa Yaman, “yatırım yaptıkları” açıklamasında bulunmuştu. Mehmet Bulut ise Kent AŞ.’de görev yaptığı dönem araç kiralamaları, malzeme alımları, mazot alımları ve daha birçok işlemde usulsüzlük yapmakla suçlanıyordu.

 

Gizlilik bulunan dosyada Bulut ve beraberinde tutuklanan kayyım Mustafa Yaman’ın yeğeni olarak tanınan Kent A.Ş. müdürlerinden Yunus Emre Akça, Kent A.Ş.’de daha önce müdür olan polis memuru Ercan Uysaler, belediye yetkililerinden Mehmet Derviş Düzgören ve Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım sahte faturalar düzenlemekle suçlanıyor. Bulut ve beraberindekiler hakkında başkaca soruşturmalar da bulunuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha