• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mardin'de 30, Diyarbakır'da 15 günlük eylem yasağı

Mardin'de 30, Diyarbakır'da 15 günlük eylem yasağı
0 0

Üç büyükşehir belediyesine kayyım atamasından sonra Mardin'de 30, Diyarbakır'da 15 günlük eylem ve etkinlikler yasaklandı. Van'da ise eylem ve etkinlik yasakları bugün 1003. gününde.

20 Ağustos 2019 Salı 13:43

İçişleri Bakanlığı'nın Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyım atamasından sonra Mardin'de 30, Diyarbakır'da 15 günlük eylem ve etkinlikler yasaklandı.

 

Van'da 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek 21 Kasım 2016 tarihinde alınan eylem ve etkinlik yasağı ise bugün 1003. gününe girdi.

 

Dün Diyarbakır'da HDP'nin yapmak istediği yürüyüş ve basın açıklaması polisin sert müdahalesi ile sonuçlanmıştı. Bugün ise HDP'nin yapacağı açıklama öncesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne çıkan tüm yollar kapatıldı. Açıklama için şehir dışından gelenlere izin verilmedi. Eş Genel Başkan Sezai Temelli, milletvekilleri ve tüm belediye eşbaşkanlarının katılımıyla yapacağı açıklama öncesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi binası ve çevresi polis ablukasına alındı.

 

 

Sezai Temelli, belediye önüne yürümek istedi ama polis HDP milletvekillerine engel oldu ve grubu çember içine aldı. Yürümek isteyenlere ise polis TOMA ve tazyikli suyla müdahale etti.

 

Beledi binasının karşısında bulunan Lise Caddesi'nde açıklama yapan Eş Genel Başkan Sezai Temelli, ""Her yerden ses çıkartın, durdurun hayatı. Bizimkisi bir hukuk ve adalet mücadelesidir. İradenize geleceğinize sahip çıkın. Dün olduğu gibi bugün de meydanlardayız" dedi.

 

Temelli: Israrla, her gün meydanlardayız

 

Temelli özetle şöyle konuştu:

 

"Bugün burada baskı ve zulüm rejimini görüyorsunuz. Faşizmle uzlaşma olmaz, olduğumuz her yerde direnmeye devam edeceğiz. Meşru hakkımızı her yerde kullanmaya devam edeceğiz. Belediyelerimize kayyum atayarak aslında bir sivil darbe gerçekleşti. Halkın iradesi sokaktadır, Diyarbakır'dadır, Türkiye'dedir. Diyarbakır bizimdir, Türkiye bizim ortak vatanımızdır. Kentimizi de, belediyemize de sahip çıkacağız. Bu kentin halkı cesaretlidir. Bu korkakları,bu rejimi, bu kayyumu da geçmişte olduğu gibi mutlaka süpürüp atacağız.

 

Direncimizi, irademizi kırmak için akla hayale gelmeyecek yöntemlerle, fezlekelerle gelen bu gaspçı anlayışı kabul etmiyoruz.

 

Bu saldırıyı kabul etmiyoruz. Bu saldırı sadece Kürt halkına yönelik değildir, bu saldırı İstanbul'a, İzmir'e yöneliktir. Türkiye halkları, emekçileri, kadınlara yöneliktir.

 

"HDP'nin sesi susmayacak. Israrla, her gün meydanlardayız. Her gün konuşacağız. Her gün onların yüzüne karşı hakikati söyleyeceğiz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha