• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mardin Nusaybin'de dünden beri haber alınamayan Kuruköy'den endişe verici bilgiler geliyor

Mardin Nusaybin'de dünden beri haber alınamayan Kuruköy'den endişe verici bilgiler geliyor
0 0

Mardin’in üç ilçesine bağlı köylerde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ardından köylerde gözaltıların yaşandığı bildirilirken bazı köylerden haber alınamıyor.

17 Şubat 2017 Cuma 15:31

HABERDAR | 

 

Mardin’in Nusaybin, Ömerli ve Artuklu ilçelerine bağlı 9 köyde 5 gün önce sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

Yasak ilan edilen köylere giriş çıkışlar yasaklanırken köylülere yönelik yoğun gözaltı operasyonlarının yaşandığı iddia edildi. Nusaybin’e bağlı İlkadım, Yavruköy, Büyükkardeş, Küçükkardeş, Akarsu ve Kuruköy, Ömerli’ye bağlı Sulakdere, Aydere, Artuklu’ya bağlı Yandere ve Ahmetli köylerinde sürdürülen yasak ile birlikte şu ana kadar onlarca kişinin gözaltına alındığı iddia edildi.

 

KURUKÖY İLE İRTİBAT KESİLDİ, ÇOK FARKLI İDDİALAR VAR

 

Yasak ve operasyonların en yoğun sürdüğü Nusaybin’e bağlı köylerden Kuruköy’de gözaltıların yaşandığı iddia edilirken konu ile ilgili HDP Mardin İl Eşbaşkanı Ali Aslan, ile görüştük. Aslan, Nusaybin'e bağlı ve 5 gün önce yasak ilan edilen köyden hiçbir haber alamadıklarını ve köyde çok yoğun gözaltıların yaşandığı duyumlarını aldıklarını belirtti.

 

Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Köylülerin gözaltına alınma duyumları çok yoğun. Hayvanların telef edildiği iddiaları var. Biz şuana kadar hiçbir şekilde köydekilerden haber alamıyoruz. İnternet ve telefon hatları kesik. Köye ilişkin duyumları yada bilgileri komşu köylerden alabiliyoruz. Komşu köyde oturanlardan muhtarında gözaltına alındığına dair bilgi aldık."

 

Köylülerin özellikle Nusaybin kent merkezinde yaşayan akrabaları, köyün telefon ve internetinin kesildiğini, yakınlarına ulaşamadıklarını bildirdi. Köyde yaşayanların can güvenliğinden büyük kaygı duyduklarını söyleyen Kuruköy köylülerinin akraba ve yakınları bir an önce köyden haber almak istiyor.

 

350 HANELİ KÖY 5 GÜNDÜR İZOLE DURUMDA

 

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Ali Aslan, köyün 350-400 haneden oluştuğunu ve 5 günden bu yana süren yasağın köyde yaşayanları mağdur ettiğini ifade etti.

 

Köye hiçbir şekilde giriş çıkış yapılmadığını ifade eden Aslan "OHAL'den kaynaklı yasak ilan edilen köye hiçbir şekilde gidemiyoruz. Milletvekillerimizi ve parti genel merkezini bilgilendirdik. Onların yapacakları girişimlerden haber bekliyoruz" diye konuştu.

 

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha