• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mazlum Kobane’den ABD ve Rusya’ya çağrı: Erdoğan’ın açıklamaları tehlikeli

Mazlum Kobane’den ABD ve Rusya’ya çağrı: Erdoğan’ın açıklamaları tehlikeli
0 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak “güvenli bölge”ye 1 milyona yakın kişinin yerleştirileceği yönündeki açıklamalarına Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobane’den yanıt geldi.

11 Aralık 2019 Çarşamba 12:27

Mazlum Kobane, Twitter’dan yaptığı açıklamada Erdoğan’ın açıklamalarının “tehlikeli” olduğuna dikkat çekti ve bu durumun “demografik değişim” anlamına geldiğini ifade etti.

 

ABD ve Rusya’ya çağrıda bulunan Kobane, “Bölgenin gerçek sahiplerinin dönüşünü sağlayacak mekanizmanın kurulması için sizi çalışma yapmaya çağırıyoruz” dedi.

 

Kobane şu ifadeleri kullandı:

 

“Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından Tel Abyad ve Rasulayn’ın işgali için bir milyon insanın gönderileceği yönündeki açıklamaları tehlikeli ve bu demografik değişim anlamına geliyor. Bunu engellemenin sorumluluğunu üstlenen ABD ve Rusya’ya, bölgenin gerçek sahiplerinin dönüşünü sağlayacak mekanizmanın kurulması için çalışma yapmaya çağırıyoruz.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı konuşmasında “444 kilometrelik Tel Abyad’dan Irak sınırına kadar olan bölgede yapılacak konutlarla 1 milyona yakın insanı oralara yerleştireceğiz. Diğerleri için ise aynı şekilde ülkemizde vatandaşlığı varsa çalışanlar olacak bunlardan da o şekilde istifade etmiş olacağız. Öyle bir maalesef kötü propaganda yapıyorlar ki… 'Bunlar geri gönderilmeyecek, bizim topraklarımızda kalacak'... Yok öyle bir şey ama gönüllülük esasına göre biz bunları göndermek durumundayız” demişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha