• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Meclis Başkanı Şentop: TBMM Salı günü olağan toplanacak

Meclis Başkanı Şentop: TBMM Salı günü olağan toplanacak
0 0

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İdlib'deki gelişmeler üzerine TBMM'nin salı günü toplanacağını bildirdi.

28 Şubat 2020 Cuma 22:22

CHP'nin cumartesi, AKP'nin de salı günü için olağanüstü toplantı çağrısı bulunduğunu anımsatan Şentop, yürütmeyi temsilen bakan ya da bakanların TBMM Genel Kurulu'nu bilgilendirilmesi talepleri olduğunu belirterek, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın bölgede olması nedeniyle, Meclis'in salı günü toplanmasının daha uygun olacağını bildirdi.

 

CHP'nin TBMM'yi yeterli sayıda milletvekilinin imzasıyla toplama talebini anımsatan Şentop, iç tüzük gereği, bu talebin karşılanması için 7 günlük süre bulunduğunu anımsatarak, yarın için olağanüstü çağrısı yapmayacağını ifade etti:

 

"Bütün siyasi partilerimizin grup başkan vekilleriyle, yetkilileriyle, ilgili bakanlarla birden fazla görüştüm. Bu Türkiye'de iç siyasetin, dış siyasetin, görüş farklılıkların ötesinde bir mesele. Bu taleple hedeflenen şey esasen olan biten konusunda detaylı olan TBMM'nin bilgilendirilmesi. Bunun olabilmesi için de yürütmeden ilgili bakanın veya bakanların burada bulunması gerekiyor.

 

"Şu anda Milli Savunma Bakanımız özellikle bölgede. Dolayısıyla yarın yapılacak bir toplantıda yürütmeden bir temsilcinin bulunması imkanı ihtimali gözükmüyor. Bugün Cumhurbaşkanı yardımcısı sayın Fuat Oktay imzasıyla, iç tüzüğün 59/2 maddesi uyarınca genel kurulu bilgilendirilmesine dair talep geldi. Dolayısıyla Salı günü Meclisimizi daha çok tatmin edecek bir görüşmenin yapılabileceğine dair kanaatim var. Salı günü yapılacak görüşmenin neticesinde tekrar görüşebiliriz. Yarın verimli bir sonuç alınamayacağı için genel kurulu toplantıya çağıramayacağımı ifade etmek isterim.”

 

Şentop'un açıklamaları doğrultusunda TBMM Genel Kurulu'nun salı günü olağan toplanması bekleniyor. Ancak, salı günkü toplantının AKP'nin de talebi doğrultusunda “kapalı oturum” şeklinde yapılması bekleniyor.

 

Kapalı oturum için, Genel Kurul'da siyasi partilerin vereceği önergenin kabul edilmesi yeterli oluyor. Kapalı oturumlarla ilgili herhangi bir bilgi verilemiyor ve toplantı tutanakları 10 yıl boyunca yayımlanamıyor.

 

TBMM Genel Kurulu'nda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, İdlib'deki gelişmelerle ilgili bilgi vermesi bekleniyor. İç tüzük gereği, bakanın bilgilendirme yapması nedeniyle, bütün siyasi parti gruplarına da söz hakkı doğacak.

 

CHP, grubu topluyor

 

TBMM'yi yarın saat 14.00'te toplantıya çağıran CHP, bu önerinin TBMM Başkanı Şentop tarafından kabul görmemesi üzerine, partisinin grubunu yarın TBMM'de basına kapalı olarak toplayacak. Toplantı, saat 14.00'te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında grup toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha