• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Menbiç sınırında konuşlanan Türk askeri devriyelere başladı

Menbiç sınırında konuşlanan Türk askeri devriyelere başladı
0 0

Türkiye ve ABD arasında yapılan anlaşma kapsamında Türk askeri Cerablus ile Menbiç sınırında yer alan Sacur Çayı bölgesine yerleşerek sınırda devriye gezmeye başladı.

18 Haziran 2018 Pazartesi 16:11

Sputnik'e konuşan Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, Türk askeri ve koalisyon askerlerinin sınırda devriye gezdiğini söyledi.

 

Bölgedeki güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre Türkiye ile ABD arasında Menbiç için yapılan anlaşmalar kapsamında bugün saat 15:00 sularında Türk askeri Menbiç'in kuzeyindeki Sacur Çayı bölgesine yerleşti.

 

Cerablus ile Menbiç sınırında yer alan Sacur Çayı bölgesine yerleşen Türk askeri, zırhlı araçlarla Cerablus'tan gelip bölgede konuşlandı.

 

 Türk askeri Menbiç'in kuzeyindeki Ayn Dadat bölgesinde de devriyelere başladı. 

 

'ŞU AŞAMADA MENBİÇ'E GİRİLMEYECEK'

 

Öte yandan Türk askerinin şu aşamada Menbiç'e girmeyeceği öğrenildi.

 

Türk askerinin Sacur Çayı'nı geçmeyeceği öğrenilirken, Sacur Çayı'nın Menbiç tarafında ise ABD askerlerinin devriyeler yapacağı öğrenildi.

 

Daha önce Menbiç sınırında Menbiç Askeri Meclisi savaşçıları devriye geziyordu. ÖSO militanları ise Sacur Çayı'nın Cerablus tarafında nöbet tutuyordu.

 

Sputnik'e konuşan YPG'nin de içerisinde yer aldığı DSG'ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, Türk askeri ve koalisyon askerlerinin sınırda devriye gezdiklerini doğruladı.

 

Menbiç için ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile Türkiye arasında bir anlaşmanın olduğunu belirten Bozi, anlaşma kapsamında koalisyon ve Türk askerlerinin sınırda devriyeler yaptığını söyledi.

 

Koalisyon askerlerinin Menbiç tarafında devriye gezdiğini, Türk tarafının ise Menbiç sınırında (Sacur Çayı) olduğunu söyleyen Bozi, Menbiç'te durumun sakin olduğunu ve herhangi olağan dışı bir şeyin olmadığını da sözlerine ekledi.

 

KAYNAK: SPUTNİK - HİKMET DURGUN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha