• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Meriç'te kaybolan anne ve bir çocuğunun cansız bedenine ulaşıldı

Meriç'te kaybolan anne ve bir çocuğunun cansız bedenine ulaşıldı
0 0

Anne Hatice Akçabay ve 1 yaşındaki oğlu Bekir’in cansız bedenine ulaşıldı. Ahmet Esat ve Mesut’u arama çalışmaları devam ediyor.

20 Temmuz 2018 Cuma 19:29

Meriç nehrinden Perşembe günü saat 01:00’de Yunanistan’a geçerken botun alabora olması nedeniyle anne Hatice Akçabay ile 1, 5 ve 7 yaşlarındaki çocukları Ahmet Esat, Mesut ve Bekir Aras kaybolmuştu. Anne Hatice Akçabay ve 1 yaşındaki oğlu Bekir’in cansız bedenine ulaşıldı. Ahmet Esat ve Mesut’u arama çalışmaları devam ediyor.

 

Türkiye tarafından yardım çalışmalarına katılan baba Akçabay’ın bir kardeşi Yunus Akçabay polis tarafından dün gözaltına alındı.

 

 

Eski Mazlum-Der Başkanı ve HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili son durumu şöyle anlatmıştı:

 

“Meriç faciası-son gelişme Edirne’de olan diğer amca Mesut Akçabay’la da görüştüm. Vali talimatıyla 2 gün daha arama devam edecekmiş. Kalp hastası diğer amca halen gözaltında, onu serbest bırakın, acılara acı katmayın. AFAD Taşköprü civarında aramaya devam ediyor.”

 

 

 

Yunan ve Türk yetkilileri aileyi aramaya devam ederken Yunanistan’daki Türkler de arama kurtarma çalışmalarına katılıyor.

 

 

 

Söz konusu facia ile ilgili Türkiye’de medyadan ve siyasilerden açıklama gelmemesi de dikkati çekiyor.

 

Dünkü faciayı Cumhuriyet internet sitesinden girerken, diğer basın kuruluşları faciayı haber olarak görmedi.

 

MERİÇ’TEKİ FACİA YUNAN TELEVİZYONLARINDA

 

 

Yunan medyası, Meriç’teki kayıp Türklere ilişkin gelişmeleri gün boyunca yakından takip etti. Bugün de sabah kuşağında bot kazasını ekranlarına taşıyan Yunan devlet televizyonu ERT 1, özel kanallar Skai, Ant1, Star ve Alfa gibi önde gelen medya kuruluşları, gelişmeyi izleyicilerine aktarmayı sürdürüyor.

 

Erdoğan yönetiminin baskısı sonucu ülkeyi terk etmek zorunda kalan muhaliflerden 5 kişinin kurtulmayı başardığına dikkat çekilen haberlerde, 36 yaşındaki anne Hatice Akçabay ile 3 çocuğunu arama çalışmalarının sürdüğünü belirtildi.

 

 

Yunan medyası, Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken alabora olan bot kazasına ilişkin dün gün boyunca gelişmeleri yakından takip etti. Bugün de sabah kuşağında bot kazasını ekranlarına taşıyan Yunan devlet televizyonu ERT 1, özel kanallar Skai, Ant1, Star ve Alfa gibi önde gelen medya kuruluşları, gelişmeyi izleyicilerine aktarmayı sürdürüyor.

 

Dün akşam ana haber bültenlerinde kazaya dair detaylı haberlerini bölgeden canlı yayınlarla seyircilerine aktaran kanallar, kayıp çocukların fotoğraflarına yer verdi.

 

Devlet kanalı ERT 1, Türk hükümetinin cadı avından kaçmak zorunda kalan Türk vatandaşlarından oluşan 9 kişiden 5’inin Yunan tarafına geçmeyi başardığını aktardı. Yunan polisinin 36 yaşındaki anne ile birlikte 1, 5 ve 7 yaşlarındaki 3 erkek çocuğunu arama çalışmalarından bir sonuç alamadığı belirtildi. Bugün günün aydınlanmasıyla süreceği belirtildi.

 

ERT 1, Orestiada kasabasının Thourio köyü yakınlarında gerçekleşen bot kazasının ardından kurtulan baba Murat Akçabay’ın yardım talebinde bulunduğu video mesajını da Yunanca altyazı ile yayınlayarak izleyicilerle paylaştı.

 

“BU DRAMA ‘SESSİZ’ KALAN ONURSUZLAR SÜRÜSÜ BİR TOPMUM ARASINDA KALDIK”

 

Siyasekçi Tuna Beklevic ise “Bir anne ve üç küçük evladı ile Meriç’te devrilen bot! Her gün Erdoğan rejimi zulmünden kaçan yüzlerce çaresiz ile kendi konforları bozulmasın diye bu drama 'sessiz' kalan onursuzlar sürüsü bir toplum arasında kaldık. Siz neredesiniz? Arada kendinize soruyor musunuz?” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: TR724

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha