• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Merkel’den destek sözü!

Merkel’den destek sözü!
0 0

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beşiktaş’taki Mabeyn Köşkü’nde görüştü.

23 Ekim 2015 Cuma 11:14
Yaklaşık 1 saat görüşme sonrası  ikili ortak bir basın açıklaması yaptı.

Toplantıda Merkel, mülteci sorununda Türkiye’ye destek olunması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Merkel’in açıkalamasından satır başları:

Önemli konu başlıklarından biri Mültecilerin Türkiye’deki ve batıdaki yönelişidir. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Türkiye’nin bu konuda üstlendiği yük konusunda kendileri Türkiye’ye yardımcı olmamız gerekir dediler. Ayrıca terör örgütlerine karşı birlikte hareket etmemiz gerektiği üzerinde durduk. Ayrıca fasıllar üzerinde konuşma fırsatımız oldu.  15,17, 23 ve 24 ve 31’inci fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık.

Çok teşekkür ediyorum fırsat için. Ziyaretin çok faydalı geçtiğini belirtmek istiyorum.

Özellikle terörle mücadele konusunu değerlendirdik. Suriye’de bir siyasi çözümü gerekliliğini ele aldık. Bu konuları daha sonra da görüşmek üzere mutabık kaldık.  Biz burada özellikle Suriye’deki iç savaş konusunu ve Irak’taki şartları görüşerek şunu da konuştuk: Türkiye’nin 2 milyon mülteciyi kabul ederek güç bir görev üstlendi.

Bir mülteci hareketinin olduğunu ve çoğalabileceğini ve bu hareketin Türkiye üzerinden Avrupa’ya akacağını da görüyoruz. Bu konuda Türkiye’ye destek verilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Türkiye ve AB daha yoğun ve işbirliği içine girme gerektiği konusunda mutabık kaldık.

Vize konusu ve geri kabul anlaşması olsun bu konulara bir hızlandırma gerektiği konusunda bir mutabakata vardığımız konusunda anlaşmaya vardığımızı belirtmek isterim.

Bir takvim oluşturarak, bir takvim geliştirerek biz de Almanya olarak destek vereceğimizi belirtti. Böyle olması gerektiğini belirttim.

İkili görüşmeleri süreç olarak  değerlendirdik. Birçok çalışma grubu oluşturulacak. Bir sonraki buluşmamız Antalya’da G-20 zirvesinde olacak.
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha