• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Meşale Tolu'nun babası: Kızım demir parmaklıklar arasında unutulmamalı

Meşale Tolu'nun babası: Kızım demir parmaklıklar arasında unutulmamalı
0 0

11 Ekim'deki duruşmada tahliye talebi reddedilen Meşale Tolu'nun babası, Alman hükümetinden kızı için daha fazla çaba göstermesini talep etti. Baba Tolu "Kızım demir parmaklıklar arasında unutulmamalı" diye konuştu.

12 Ekim 2017 Perşembe 20:47

Türkiye'de örgüt üyeliği ile suçlanan Alman vatandaşı çevirmen ve muhabir Meşale Tolu’nun babası Alman hükümetine kızının tahliye edilmesi için daha fazla çaba gösterme çağrısında bulundu. Mahkeme, Tolu’nun yargılandığı davanın 11 Ekim Çarşamba günü yapılan ilk duruşmasında tutukluluğunun devamına karar vermişti.

 

Ali Rıza Tolu, perşembe günü İstanbul’da Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada Alman hükümetinin kızının özgürlüğüne kavuşmasını nasıl sağlamak için elinden geleni yapmasını talep eden baba Tolu "Meşale Tolu parmaklıklar ardında unutulmamalı" diye konuştu. Tolu,"Bir baba olarak beni ilgilendiren tek konu kızımın serbest bırakılması" diye konuştu.

 

Meşale Tolu'nun üç yaşındaki oğlu

 

Ali Rıza Tolu, annesi ile birlikte Bakırköy Kadın Cezaevinde kalan üç yaşındaki torununun Almanya’ya getirilip getirilmeyeceğine henüz karar verilmediğini açıkladı. Buna, kızı Meşale Tolu’nun karar vereceğini belirten Ali Rıza Tolu, bu konuyu gelecek hafta yapacağı ziyarette kızı ile açıklığa kavuşturacağını kaydetti.

 

Tolu, çocuğun aynı şekilde cezaevinde tutulan babasının ise Perşembe günü yaptığı cezaevi ziyaretinde bu konuda onay verdiğini söyledi.

 

Ali Rıza Tolu, duruşma öncesi, Pazartesi günü torununu cezaevinden almış ve kızının tahliye edilmemesi halinde torununu muhtemelen Almanya’ya getireceğini açıklamıştı. 

 

Aralarında Tolu'nun da bulunduğu, 14'ü tutuklu 18 sanığın yargılandığı dava, Silivri Adliyesi'nde 11 Ekim Çarşamba günü görülmeye başlandı. Mahkeme, 6 Mayıs 2017 tarihinde Türkiye'de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Tolu’nun tahliye talebini reddetti.

 

Etkin Haber Ajansı (ETHA) için gönüllü muhabirlik ve çevirmenlik yapan Meşale Tolu  ve diğer 17 sanık, Marksist-Leninist Komünist Parti (MLKP) için "terör örgütü üyeliği” ve "terör örgütü propagandası” yapmakla suçlanıyor. Meşale Tolu, hakkındaki iddiaları reddediyor.

 

32 yaşındaki Meşale Tolu, avukatı Kader Tonç’a göre 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmakla ile karşı karşıya.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha