• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mikrofon açık kalan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: "Uzasa işi karıştıracağız, en azından kapattım böyle"

Mikrofon açık kalan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay:
0 0

ı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın anlaşmaya vardıkları toplantıda açık olduğu unutulan mikron skandal diyalogu ortaya çıkardı.

14 Ağustos 2019 Çarşamba 00:31

Hükümet, kamu işçisi zammı pazarlığında Türk-İş ile mutabakata vardı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın anlaşmaya vardıkları toplantıda açık olduğu unutulan mikron skandal diyalogu ortaya çıkardı.

 

Hükümet ve Türk-İş kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi için geçtiğimiz günlerde bir araya geldi. Sendika ile yapılan görüşmede Hükümet tarafından işçiye 150 lira iyileştirme, tüm işçilere ise bu yılın ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ayı için yüzde 4 oranında zam kararı çıktı.

 

Türk-İş, zam konusunda ısrar ettiği orandan vaz geçerek uzlaşmadan yana tavır aldı. Anlaşmanın sağlandığı toplantıda Bakan Selçuk ile Türk-İş Genel Başkanı Atalay, arasında geçen diyalog gündeme damgasını vurdu.

 

Türk-İş istediği zammı alamadığı için grev kararı almıştı. Görüşmelerden önce grev kartını oynamaktan çekinmeyeceklerini ve işçinin hakkını arayacaklarını belirten Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk’a “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapatalım böyle” dediği ortaya çıktı.

 

 

ATALAY, BAKAN SELÇUK’A DİREKTİF VERMİŞ

 

Fox TV’de yer alan habere göre, mikrofonunun açık kalması sonucu ortaya çıkan diyalogda Atalay’ın, ayrıca Bakan Selçuk’a nasıl konuşması gerektiği konusunda tavsiyede verdiği ortaya çıktı. Atalay’ın, Bakan’a “Tarım Bakanlığı geçicilerini çözeceğim diye söyle buradan sen” sözleriyle direktif verdiği duyuldu.

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın, Bakan Selçuk ile arasında geçen diyaloğun ortaya çıkmasıyla birlikte Atalay’a çok sayıda tepki geldi. Atalay, kamu işçisinin zam pazarlığına ilişkin daha önce yaptığı açıklamada “Dayanma gücümüz kalmadı. Umut ediyoruz, cuma gününe kadar bu sözleşmeyi masa başında bitirelim. Masa başında bitmiyorsa kanunun bize verdiği yetkiyle işçinin yapacağı her türlü etkinliğe öncü olmak zorundayız” ifadelerini kullanmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha