• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Milletvekilleri ve avukatlara polis şiddeti

Milletvekilleri ve avukatlara polis şiddeti
0 0

Çağlayan Adliyesi’nde kayyım karşıtı açıklama yapmak isteyen hukukçulara polis müdahale etti. Müdahale sırasında milletvekilleri ve çok sayıda avukat darp edildi.

20 Ağustos 2019 Salı 20:02

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen hukukçular polis müdahalesine maruz kaldı. Müdahale sırasında milletvekilleri ve çok sayıda hukukçu darp edildi. Yapılmak istenen açıklamaya İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, Filiz Kerestecioğlu, Ahmet Şık ve Oya Ersoy eşlik etti. 

 

POLİSTEN HUKUKÇULARA: AÇIKLAMA YASAK

 

Adliyenin C Kapısı önünde toplanan hukukçular kısa bir süre sonra polisin, "Savcılık talimatı var, eylem açıklama yasak" ve "Size süre veriyorum dağılmanız için 5 dakikanız var" demesi üzerine, hukukçular bulundukları alanda açıklama yapacaklarını söyledi. 

 

HUKUKÇULAR VE MİLLETVEKİLLERİNE DARP

 

Polisle görüşme gerçekleştiren HDP Milletvekili Ahmet Şık'ın tüm konuşmalarına rağmen izin verilmeyeceğini söyleyen polis, hukukçuları ve milletvekillerini darp ederek, Adliye Meydanı'na kadar sürükledi. Sürükleme sırasında ağır bir şekilde darp edilen Ahmet Şık'ın kollarından ve sırtından kan geldi. 

 

'BU KARANLIĞI DAĞITACAĞIZ'

 

Daha sonra Adliye Meydanı'nda hukukçular adına açıklama yapan avukat Gökmen Yeşil, "Kendi iradesini sadece sandıkta oy kullanarak değil, tankların önünde türküler, marşlar söyleyerek iradelerine sahip çıkan analar için buradayız, burada olmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin Batı şehirlerinden Kürt illerine selam gönderiyorum, bu karanlığı dağıtacağız ve eninde sonunda yoksul halkların, emekçi halkların iradesi belediyelerimizi faşizminizden kurtaracaktır" diye belirtti. 

 

'FAŞİZMLE YÖNETİLEN BİR ÜLKE’

 

Ardından konuşan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, maruz kaldıkları polis şiddetinin bölge kentlerinde her gün yaşandığına vurgu yaptı. Gülüm, "Bugün Amed, Van ve Mardin’de kayyum atamaları protesto etmek isteyen arkadaşlarımızı aynı burada olan müdahale gibi müdahaleyle karşı karşıya kaldı. Çünkü bu ülke faşizmle yönetilen bir ülke haline geldi. Birimize yapılan müdahale aslında hepimize yapılıyor. Kayyumun nereye atandığının bir önemi yok, bugün oraya atanan kayyumlar yarın başka yerlere atanacak. Çünkü bu iktidar bu ülkeyi faşizmle yönetmek istiyor. Bu iktidar sıkıştıkça halkın üzerinde var olan baskıları daha çok artırarak, yönetme biçimini seçiyor. İşte o nedenle her yerde demokratik hakkını kullanan AKP-MHP faşist bloğunun bütün politikalarına hayır diyenlere her yerde saldırıyor. Biz yıllardır avukatlar olarak burada açıklama yapakken, bugün oldu da burada açıklama yapmamıza izin vermiyorsunuz. Mahkeme kararlarını bile tanımayan bir iktidarla karşı karşıyayız" dedi.

 

'ŞARK ISLAHAT PLANI’NIN DEVAMIDIR'

 

Gülüm'ün ardından söz alan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ise, "Bugün cumhuriyet döneminin en başından beri uygulanan Şark Islahat Planın devamı uygulanıyor. Bunu böyle tartışmadan gerçeği ortaya koyamayız, sadece bize saldırmak için burada yaptıklarına bakın, bu Türkiye cumhuriyetinin açık görüntüsüdür. Dünyayı direnenler değiştirir" ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha