• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Milli Eğitim Bakanlığı: Devamsızlığın en önemli nedeni ekonomik sıkıntı

Milli Eğitim Bakanlığı: Devamsızlığın en önemli nedeni ekonomik sıkıntı
0 0

Ekonomik kriz, her sektöre dalga dalga yayılırken eğitimde yansımaları olmaya başladı.

22 Nisan 2019 Pazartesi 12:05

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Faaliyet Raporunu’nda, öğrencilerin okula devamsızlıklarının en önemli nedeni olarak “ekonomik sıkıntı” gösteriliyor.

 

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, raporda, devamsızlık oranı en yüksek olan 10 ilin ziyaret edildiği aktarılıyor.

 

Geliştirilen veri toplama araçlarıyla, il ve ilçe millîieğitim müdürlüklerinde görevli üst yöneticiler, okul yöneticileri, öğretmen ve velilerden devamsızlığın nedenlerine yönelik bilgiler toplanmış. Raporda, devamsızlık nedenleri sıralanırken “En çok ekonomik, sosyal ve kültürel üst başlıklarında meydana geldiği gözlenmiştir” deniyor ve ekleniyor:

 

“Ülkemizin sosyoekonomik yapısı ve coğrafi şartları gereği birçok vatandaşımız yılın belirli dönemlerinde ikamet ettikleri yerleşim birimlerinden mevsimlik gezici tarım işçisi, göçer veya yarı göçer olarak yurdun farklı bölgelerine göç ettikleri; eğitim ve öğretim dönemine rastlayan bu göçler neticesinde zorunlu öğrenim çağındaki birçok çocuğumuzun eğitim ortamından uzaklaşmaları yani devamsızlığın artmasına yol açtığı gözlenmiştir.”

 

MEB’in raporuna göre, imam hatip okulları da en çok devamsızlık gösteren okullardan…

 

Buna göre, imam hatip orta okullarında 20 gün ve üzeri devamsız öğrenci oranını azaltmak için 5.70 hedefi baz alınmış. Yıl sonunda bu, 8.86'ya çıkarılarak yüzde 64.33 oranında başarı elde edildiği belirtiliyor. Ancak bu başarı, diğer okul türlerine göre en az başarı olarak kayda geçiyor.

 

MEB, 2019 yılında imam hatip ortaokullarında devamsızlık oranlarının daha da düşeceğini ve okula devam oranının daha da artacağının tahmin ettiklerini belirterek, “Benzer şekilde de 2019 yılında Anadolu imam hatip liselerinde devamsızlık oranlarının daha da azalacağı tahmin edilmektedir” öngörüsünde bulunuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha