• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Milli Savunma Bakanı Akar: Güvenli bölgenin emniyeti Türkiye tarafından sağlanmalı

Milli Savunma Bakanı Akar: Güvenli bölgenin emniyeti Türkiye tarafından sağlanmalı
0 0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey ve ABD'li bazı senatörlerle ayrı ayrı görüştü.

16 Şubat 2019 Cumartesi 19:52

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD’li bazı senatörlere Münih’te bir araya geldi. Bakan Akar, “Fırat’ın doğusundaki 440 kilometrelik sınır hattında oluşturulacak güvenli bölgede terör örgütü YPG olmamalı ve bölgenin emniyeti Türkiye tarafından sağlanmalıdır” dedi.

 

Akar görüşmelerinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin önündeki en büyük engellerden birinin PKK/YPG olduğunun altını çizdi. Akar, PKK/PYD’nin bölgeden çıkarılmasının Türkiye’nin güvenliği için en önemli olduğunun altını çizerek, “Fırat’ın doğusundaki 440 kilometrelik sınır hattında oluşturulacak güvenli bölgede terör örgütü YPG olmamalı ve bölgenin emniyeti Türkiye tarafından sağlanmalıdır” dedi.

 

“TÜRKİYE NATO’DAN UZAKLAŞMADI'

 

Türkiye’nin, güney sınırı boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyeceğini söyleyen Bakan Akar, Türkiye’nin batıdan uzaklaştığı yönündeki yorumlara, “Türkiye batıdan uzaklaşmadı. NATO başta olmak üzere tüm sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmeye devam ediyor” şeklinde yanıt verdi.

 

“S-400 ALIMI ZORUNLULUKTUR''

 

Akar, S-400 hava ve füze savunma sistemi alımına ilişkin ise, “Bu bir tercih değil, zorunluluktur” dedi. Bakan Akar, hava ve füze tehdidine karşı Türkiye’nin korunmasının zorunluluk olduğunu, bu konuda müttefik ülkelerle Patriot ve SAMP-T hava savunma sistemleri tedariki konusunda da görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha