• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mueller Raporu: 'Trump, özel yetkili savcı Robert Mueller'i görevden almaya çalıştı'

Mueller Raporu: 'Trump, özel yetkili savcı Robert Mueller'i görevden almaya çalıştı'
0 0

ABD Başkanı Donald Trump ve seçim kampanyası ekibinin Rusya'yla işbirliği yapıp yapmadığını soruşturan eski FBI Başkanı ve özel yetkili savcı Robert Mueller'in raporu bugün kamuoyuna açıklandı.

19 Nisan 2019 Cuma 00:18

448 sayfalık raporda, Trump'ın Mueller'i görevden almaya çalıştığı ortaya çıktı.

 

Raporda, Trump'ın Haziran 2017'de, eski Beyaz Saray avukatı Don McGahn'ı aradığı ve Mueller'i görevden almasını istediği belirtiliyor.

 

Trump, bu talebine gerekçe olarak, "çıkar çatışmasını" göstermiş.

 

Raporda, Trump veya onun kampanya ekibinden birinin Rusya'nın işbirliği yaptığı yolunda kanıt bulunamadığı ancak Başkan'ın adaletin tesisini engelleyip engellemediği konusunda somut bir yasal sonuca varılamadığı belirtiliyor.

 

Trump'ın avukatları daha önce raporun Başkan için "tam bir zafer" olduğunu söylemişlerdi.

 

Demokratlar ise raporun kamuoyuna açıklanması öncesi bir basın toplantısı düzenleyen Adalet Bakanı William Barr'ı Başkan'ın şahsi avukatı gibi davranmakla eleştirdi.

 

Demokrat Parti'den Eric Swalwell, "Ya Başkan'ın savunma avukatı ya da Amerika'nın adalet bakanısındır, ikisi birden olamazsın. Barr istifa etmelidir" dedi.

 

Beyaz Saray'daki çekişmelere ayrıntılı yer veriliyor

 

Trump'ın soruşturmaya tepki göstermesi nedeniyle Beyaz Saray son iki yıl büyük çatışmalara, istifalara ve yalan beyanlara sahne oldu.

 

Raporda, Trump'ın, soruşturmanın başına özel yetkili savcı Mueller'in atandığını öğrendikten sonra "Aman Tanrım! Bu korkunç. Bu başkanlığımın sonu olur" değerlendirmesinde bulunduğu ve dönemin Adalet Bakanı Jeff Sessions'a yönelerek "Bunların olmasına nasıl izin verdin?" diye suçladığı ifade ediliyor.

 

Başkan ile dönemin Beyaz Saray danışmanı McGahn arasında da gerginlikler olduğu, Trump onu iki kez Camp David'den çağırarak Mueller'i kovmasını istediği, McGahn'ın ise eski Başkan Richard Nixon'ın Watergate skandalına gönderme yaparak bu talebi reddettiği belirtiliyor.

 

New York Times'ın olayı ortaya çıkarması üzerine Trump, McGahn'dan olayı inkar etmesini istemiş, danışman ise bunu yapmamıştı.

 

Bunun üzerine Trump, McGahn'a "yalancı piç" diye hitap etmiş, raporu inkar etmemesi halinde ise "o zaman ben ondan kurtulmak zorunda kalacağım" demişti. Ancak Trump, McGahn'ı kovmamış, o yıl sonunda McGahn görevden ayrılmıştı.

 

Trump'ın yanıtları 'yetersiz' bulunmuştu

 

Mueller soruşturması, Trump yönetimine ve kampanya ekibine mensup kişiler de dahil olmak üzere toplam 35 kişiye suçlama yöneltilmesine vesile oldu.

 

Soruşturma sırasında Trump kendisine yöneltilen sorulara yazılı yanıt vermiş, bu yanıtlar "yetersiz" bulunmakla beraber, Başkan ile mülakat için uzun bir yasal mücadele yolu tercih edilmemişti.

 

Trump, kampanya ekibinin Haziran 2016'da Rus aracılarla yaptığı görüşmenin içeriğine dair yanıltıcı cevaplar vermişti. Ancak Trump'ın avukatı ve Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders bunu inkar etti.

 

Mueller, bu görüşmeye ilişkin olarak Başkan'ın oğlu Donald Trump ve damadı Jared Kushner'e de suçlama yöneltmeyi düşünmüş, ancak bunun için gerekli kanıtları elde edemeyeceği düşüncesiyle vazgeçmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha