• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Murat Karayılan: Devlet HDP'yi baskı altına almaya çalışırken eleştirmiyoruz; koşullar müsait olsaydı eleştireceğimiz çokça şey vardır

Murat Karayılan: Devlet HDP'yi baskı altına almaya çalışırken eleştirmiyoruz; koşullar müsait olsaydı eleştireceğimiz çokça şey vardır
0 0

Karayılan, HDP'nin hendek ve barikatlarla ilgili tavrının halkta kafa karışıklığı yarattığını da ileri sürdü.

11 Eylül 2019 Çarşamba 14:42

PKK yöneticisi Murat Karayılan, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra il ve ilçe merkezlerindeki hendek ve barikatları desteklemediğini söyledi.

 

Karayılan, HDP'nin devlet tarafından baskı altına alınmaya çalışıldığı için eleştirmeyi doğru bulmadıklarını söyledi.

 

Karayılan, "Eğer koşullar müsait olsaydı eleştireceğimiz çokça şey vardır" ifadesini de kullandı.

 

"HDP o süreci desteklemedi"

 

Örgüte yakın yayın organı ANF Türkçe'ye verdiği röportajda 7 Haziran seçimlerinden sonra ilan edilen öz yönetimlerin ve ardından kurulan hendekler ile barikatların HDP tarafından desteklenmemesine değinen Karayılan, şunları söyledi:

 

HDP vakti zamanında kendi görevlerine sahip çıksaydı, doğru yürüseydi belki de böyle olmazdı. Şimdi bakın, birçok HDP yetkilisi cezaevindedir. Hepsini suçlayıp, ‘öz yönetim direnişleri döneminde HDP hendek siyasetini savundu’ diyorlar. Bu bir yalandır. HDP o süreci desteklemedi. Eğer HDP o süreci destekleseydi, belki de süreç şimdi böyle olmazdı.

 

"Eğer devlet sadece PKK'yi yok etmek isteseydi..."

 

HDP'nin o süreçteki tavrının tereddüt yarattığını ve halkın aklını karıştırdığını savunan Karayılan, "Türk devleti, HDP'ye bu kadar saldırırken, baskı altına almaya çalışırken biz de kalkıp eleştirmeyi pek yerinde görmüyoruz. Eğer bu devlet sadece PKK'yi yok etmek isteseydi, o zaman siyasetçilere yol verir ve zemin açardı." ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha