• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Murat Karayılan: Kürt halkı bir kez daha devletlerarası çıkarlara kurban edilmek isteniyor

Murat Karayılan: Kürt halkı bir kez daha devletlerarası çıkarlara kurban edilmek isteniyor
0 0

PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, KNK 19. Olağan Kongresi’ne bir mesaj gönderdi. Karayılan mesajında, Türkiye'nin Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin tüm kazanımlarını ortadan kaldırmak için Rojava’ya saldırdığını söyledi.

19 Ekim 2019 Cumartesi 21:31

ANF'de yer alan habere göre Murat Karayılan "Kürt halkı bir kez daha devletlerarası çıkarlara kurban edilmek isteniyor. Ancak bu sefer başarılı olamayacaklar" dedi. 

 

Ortadoğu’da eski dengeler yıkılıp yeni dengelerin kurulmak istendiği için çok yönlü bir savaş yaşandığına dikkat çeken Murat Karayılan, şunları söyledi:

 

"Mevcut durumda Türkiye'nin, Suriye'nin, Irak'ın, İran'ın durumu ne olacak belli değildir. Çekişmeler, çatışmalar sürdüğü gibi savaşın yakında biteceği gibi bir emare de yok. Bu durum tabi ki biz Kürtler için hem fırsatları hem de tehlikeleri beraberinde getiriyor. Özellikle Kürt düşmanlığında öncü olan Türk devleti bu 3. Dünya Savaşı koşullarında Kürtlerin lehlerine kazanımlar elde etmesini engellemek için her türlü kirli yol ve yöntemi devreye koymuştur. Çok iyi biliyoruz ki, Türk devletinin tek bir stratejisi vardır; o da Kürtleri soykırıma uğratıp Kürdistan'ı Türk uluslaşmasının yayılma alanı haline getirme stratejisidir, buna Başûrê Kurdistan da dahildir."

 

Karayılan'a göre bu süreçte Kürtler için tehlikeli iki husus var. Birincisi, Kürtlerin parçalı olması ve ulusal birliklerini gerçekleştirememeleri, ikincisi, Kürtlerin kendi davalarını yeterince uluslararası alana taşımamaları, uluslararası alandan demokratik siyasi güçler ve halklarla yeterli ilişki kuramamaları.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha