• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Musa Anter’in kızından JİTEM davası tepkisi: Beraat ettirmek için her türlü taklayı attılar

Musa Anter’in kızından JİTEM davası tepkisi: Beraat ettirmek için her türlü taklayı attılar
0 0

Ankara JİTEM davasında tüm sanıkların beraat etmesine öldürülen gazeteci Musa Anter’in kızı Rahşan Anter’den tepki geldi. 

15 Aralık 2019 Pazar 15:18

Ankara JİTEM davasında aralarında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, MİT’çi eski Yarbay Korkut Eken'in de yargılandığı davada tüm sanıklar beraat etmesine öldürülen gazeteci Musa Anter’in kızı Rahşan Anter’den tepki geldi. 

 

Beraat kararından sonra berbat bir halde olduğunu söyleyen Anter, kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını belirtti.

 

“Davanın böyle neticeleneceğini bildiğimiz halde yine bir ümidimiz vardı” diyen Rahşan Anter, “Lanet olsun diyorum. Başka ne diyebilirim. Bu bitmeyen bir acı ve mücadele. Devamı gelecek gibi de gözüküyor” dedi.

 

 Suçlu insanları beraat ettirmek için “her türlü taklayı attılar” ifadelerini kullanan Anter, şunları söyledi:

 

“Bunlar müebbet hapis cezası aldı, halkın gözünde cezalandırıldı. Eminim bir gün herkes uyanacak ve burada mahkemeleri bekleyen üç beş kişi olmayacağız. Bu süreci uzatarak zaman aşıma uğratıyorlar. Bu insanların aileleri gidiyor kalan sağlar da eğer mecal kalırsa onlar devam ettiriyorlar. Ettiremeyenlerin de mücadelesini gençler devam ettiriyor. Bu nereye kadar gidecek bilmiyorum.”

 

Karar verildiğinde babasının öldürüldüğü 1992 yılına kadar gittiğini söyleyen Anter, şöyle devam etti:

 

 “Babam öldürüldükten sonraki o adalet sürecine gittim. Hep gelgitler yaşıyoruz. Babam öldürülmeden evvelki 70 yaşına kadar olan babamın serüvenlerine evlatları olarak sahibiz zaten. Mahkeme mahkeme gezdik. İçeride dışarı da ‘babamız nerede işkencede mi, orada mı burada mı’ hayatımız hep böyle geçti. Ben nasıl acılı olmayayım? Nasıl güleyim? Gençlerden bir şey yapamadık diye özür diliyorum. Hepimiz kararlı ve ilkeli olmamız lazım. Ne istediğimizi açık ve net söylememiz gerekli artık.” 

 

“Beraat kararından sonra berbat haldeyim” diyen Anter, “İnsanın kıymeti olmayan az ülkelerden birisi. Bir gün gülemeyecek miyiz? Tek başına değil, ben tek başıma gülmem. Eğer herkes de mutluluk olursa ben ona gülerim. 70 yaşına kadar bu adalet arayışını sürdürdüm. Bundan sonra da devam edecek. Musa Anter’in çocuğu olmak doğduğun andan itibaren adalet ve insan hakları için yaşaman demektir. Ben babamın yaşına geldim neredeyse, mücadele nereye kadar da gitse devam edeceğiz. Bastonumla nereye gidebiliyorsam ne yapabiliyorsam yapacağım. Kıyamıyorlar bazen ‘yaşlısın gelme’ diyorlar ama bir yerde kıyılacağız. Kıyılacağız ki var olacağız. Hangimiz ne yapabiliyorsak yapacağız” dedi.

 

Ankara ve çevre kentlerinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen davada tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti.

 

Diyarbakır’da 1992 yılında öldürülen gazeteci-yazar Musa Anter’e ilişkin dosya da Ankara JİTEM davası ile birleştirilmişti.

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha