• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Müteahhitler aşıda öncelik talep etti

Müteahhitler aşıda öncelik talep etti
0 0

Tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgınından vakalar ve can kayıplarında artış devam ederken, Türkiye’de geç de olsa aşı uygulaması başladı.

24 Ocak 2021 Pazar 16:07

Öncelikle sağlık çalışanlarına ve 90 yaş üstüne yönelik aşı uygulaması yapılırken, imtiyazlı zümreye yönelik aşılamanın da yapıldığı yönünde iddialar gündeme gelmeye başladı.

 

Aşıda torpilli liste tartışmaları sürerken, müteahhitlerden de aşıda öncelik talebi geldi.

 

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün sektörün aşı için öncelik talebinde bulunduğunu açıkladı. 

 

"Yurt dışında çalışan firmaların iş geliştirme için yüz yüze temasların önemli olduğunu" söyleyen Yenigün, aşı önceliği için Ticaret Bakanlığı ile görüştüklerini ve aşılama talep eden şirketlerin listesini sunduklarını belirtti.

 

Yenigün, şu ifadeleri kullandı:

 

"Pandemi tüm sektörlerdeki çalışma biçimlerini ağırlaştırmış olsa da biz sektör olarak bu konuda pandeminin getirdiği yavaşlamayı kabul etmiyoruz. Konuya ilişkin de hareket geçtik ve geçtiğimiz günlerde DEİK toplantısında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a talebimizi ilettik. Kendisine sektörün yüz yüze görüşmelerinin önemini aktardık ve aşıda ayrıcalık talep ettik. Sektörümüzün sık sık yurt dışına çıkıp büyümesi ve gelişmesi adına girişimleri olduğunu aktardık.

 

Ardından da Ticaret Bakanlığı'na talebimizi ilettik. Her firmaya yönetici iş geliştiricisi ya da proje koordinatörü gibi birkaç kişilik kontenjan olmasını talep ettik. Şimdiye kadar 45 firma başvurmuş ancak arkasının da geleceğini düşünüyorum. Bize böyle bir kontenjan verirlerse hareket kabiliyetimiz gelişir. Biz talebimizi yaptık öncelik verip verilmemesini bakanlık belirleyecek."


Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha