• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Neçirvan Barzani: Ulusal bir askeri güce ihtiyacımız var

Neçirvan Barzani: Ulusal bir askeri güce ihtiyacımız var
0 0

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ulusal askeri güç çıkışında bulundu. Peşmergenin, partilerin Peşmergesi olmamasını gerektiğini belirten Barzani, “Ulusal bir askeri güce ihtiyacımız var” dedi.

12 Kasım 2019 Salı 21:00

Neçirvan Barzani, Zaho Askeri Akademisi’nin 26. Dönem mezuniyet töreninde konuştu, akademinin önemine vurgu yaptı ve “Kürdistan Bölgesi’nin ulusal, disiplinli, birleşik ve ilerici prensiplere sahip olmanın yanı sıra farklı etnik ve inançtan kişi ve partiler üstü bir askeri güce ihtiyacı var. Savaş koşullarında insan hakları ve uluslararası anlaşmalara uygun kapsayıcı bir güce ihtiyacımız var” dedi. 

 

Rudaw'ın aktardığına göre, Peşmergenin dirayet ve kahramlığın sembolü olduğunu dile getiren Başkan Barzani, şunları söyledi:

 

“Peşmerge ve Kürdistan’daki silahlı güçler, yüksek moral, barışçıl ve yaşam dostudur. Sizler bu inanca sahipsiniz. Peşmerge dünyada iradenin, savunmanın, modernliğin ve özgürlüğün sembolü olarak kabul görüyor.”

 

1966 yılında Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından kurulan Zaho Askeri Akademisi, 2003 yılında Irak hükümeti bünyesine alındı. Akademi kurulduğunu tarihten itibaren farklı rütbelerden yedi bin Peşmerge mezun oldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha