• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Nemport Limanı'nda işçiler sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı

Nemport Limanı'nda işçiler sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı
0 0

İzmir'in Aliağa ilçesinde bulunan Nemport Limanı'nda işçilerin sendikalaşma hakkını engellemek için baskılarını artıran patron, sendika üyesi 3 işçiyi mesleki yeterlilik sınavında başarısız oldukları bahanesiyle işten attı.

13 Aralık 2017 Çarşamba 20:52

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Nemport Limanı’nda, patron işçilerin sendikalaşma hakkını engellemek için baskılarını artırdı. Liman-İş Sendikası, gerekli çoğunluğu sağlayarak toplusözleşme yetkisi için Çalışma Bakanlığına başvururken, patron ise sendika üyesi 3 işçiyi mesleki yeterlilik sınavında başarısız oldukları bahanesiyle işten attı.

 

İşçiler İnsan Kaynakları Müdürü’nün kendi rızaları ile işten çıktıklarının yazılı olduğu belgeyi imzalamaları yönünde baskı yaptığını söyledi.

 

- "İşten çıkarmak için baskı yaptılar"

 

Evrensel’in haberine göre, işten atılan işçilerden Melih Kırmacı, 7 yıldır Nemport’ta makine operatörlüğü yapıyordu. Önceki gün işten atıldığını dile getiren Kırmacı, yaşananları şöyle aktardı:

 

"Sendika üyeliği konusunda ısrarcı olduğumu bildikleri andan itibaren, arkamdan bir sürü insan gönderildi, en küçük hatamda tutanak tutup işten çıkarmak için baskı yaptılar. Ancak açık bulamadıkları için başaramadılar. En son bu mesleki yeterlilik sınavında iki soruda sıra kaydırdığım için başarısız sayıldım ve bunu bahane olarak kullanmaya çalıştılar.

 

Beni görüşmeye çağırdılar ve bu sınavda başarısız olduğum için kendi rızamla işten çıkarıldığımın yazılı olduğu evrakı imzalamam istendi. Bu evrakı imzalamayacağımı söyledim ve evime döndüm. Ben işyerinden ayrıldıktan sonra tutanak tutulması suretiyle işten çıkarıldığım tarafıma bildirildi."

 

- "Tehditle işten çıkarıldık, psikolojik baskı yapıldı"

 

Mesleki yeterlilik sınavlarına şirket ya da bireysel başvuruyla 3 kezden fazla girilebildiğini aktaran Kırmacı, açıklamalarına şöyle devam etti:

 

"Okuma yazma bilmeyenlerin dahi girebildiği sınavlar bunlar. Bu sınavlar bahane edilerek işten çıkarılıyoruz ancak bu sınavlarda başarılı olamamış birçok çalışan var. Aynı şekilde bir diğer arkadaşımız da gece yarısı 00.30’da yine insan kaynakları müdürü tarafından işyerine çağırıldı, güvenlik görevlilerinin zoru ve tehditle kağıt imzalatılarak işten çıkarıldı. O kağıtlarda ise 18. maddeye dayandırılıp, kendi rızamız ile işten çıkarıldığımız ifade ediliyor. Üstelik imzalamak istemediğimizde de tazminat ve diğer haklarımızı alamayacağımız söylenerek psikolojik baskı uygulanıyor."

 

- "Amaç sendikalı işçi sayısını düşürmek"

 

Sendikalı olduğu için işten atıldığını dile getiren Kırmacı, şöyle devam etti:

 

"Buradaki amaç sendikalı işçi sayısını düşürmek ve buna öncülük eden işçileri işten çıkararak diğer arkadaşlara gözdağı vermektir. Bu yöntemlerle işten çıkarmak istedikleri arkadaşlarımızı vardiya amirinin odasında kapıyı da kapatarak psikolojik baskı ve tehditlerle kağıt imzalattılar. İçeriden ağlayarak çıkan arkadaşlarımız oldu. Aliağa'da hiçbir yerde iş bulamazsınız gibi tehditlerde bulunmuşlar."

 

- "Metni tam okuyamadım, baskıyla imzalattılar"

 

Baskı nedeniyle evraklara imza atarak işten atıldığını ifade eden Mürsel Şahan ise 1 yıldır Nemport'ta şoför olarak çalışıyordu. Şimdiye kadar bir uyarı almadığını ya da sorun yaşamadığını dile getiren Şahan, olayı şu şekilde anlattı:

 

"İnsan kaynakları müdürümüz beni yanına çağırarak, ‘Seni işten çıkarmamız gerekiyor, mesleki yeterlilik belgen yok’ diyerek benden bir kağıt imzalamamı istedi. İlkokul mezunu olduğum için metni tam okuyamadım. İhbar ve kıdem tazminatlarını, kullanmadığı yıllık izinlerin karşılığı olan ücreti ödedikleri metinde kendi isteğimle işten ayrıldığım yazıyormuş."

 

Şahan evrakı imzaladığını fakat yeterli bilgiye sahip olmadığı için yasal yollardan itiraz edeceğini belirtti.

 

- "Suç duyurusunda bulunuldu"

 

Liman-İş İzmir Şube Başkanı Serdar Akdoğan, Nemport’ta sendikal çalışmaların başladığı ilk günden itibaren patronun işçiler üzerinde baskı kurduğunu, sendikaya üye olduklarını düşündükleri işçileri işten çıkarmakla tehdit ettiklerini belirtti.

 

Akdoğan, şunları kaydetti:

 

"Bu süreçle ilgili işçi arkadaşlarımız Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda da bulundular, sendikalı işçilere baskı ve mobbing yapıldığı zorla işten çıkarılmaya çalıştıklarına dair. İşten çıkarılan işçilerin mesleki yeterlilik belgesini almak için üç kere sınava girme hakkı var, iki kere başarısız olunca, üçüncü olmadan kendilerine ‘tazminatını alabilmen için bu kağıdı imzalaman gerekir’ diyerek, ‘iş akdimin kendi isteğimle sona ermesi’ ibaresi bulunan kağıtlar imzalatmaya çalışıyorlar. Buradaki amaç sendikalı işçi sayısını düşürmek ve buna öncülük eden işçileri özellikle işten çıkararak diğer arkadaşlara da gözdağı vermektir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha