• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Nereye harcandı belli değil: İki yılda 110 milyar liralık ‘diğer gider’

Nereye harcandı belli değil: İki yılda 110 milyar liralık ‘diğer gider’
0 0

Hükümetin 2016’da 55 milyar, 2017’de de 65 milyar liralık harcamayı bütçeye ‘diğer giderler’ kalemi altında işlediği ortaya çıktı.

11 Ekim 2018 Perşembe 12:03

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Merkezi Yönetim Bütçesi Takip Raporu’na göre bütçedeki ‘diğer giderler’ kaleminin içeriği bilinmiyor.

 

Devlet bütçesindeki toplam harcamaların yaklaşık yüzde 10’luk bölümünün bu şekilde gizlendiği ifade edilen raporda, “Mali işlemlerin tanımlı detaylandırılmış hesaplara değil de o hesap grubundaki ‘diğer bütçe giderleri’ hesap detaylarına atılmasının onun tanımlanamamasına, ne için harcandığının bilinememesine, gizlenmesine neden olduğu” dendi.

 

Aynı uygulama 2018’de de sürerken, bu yılın bütçesinde de 10,4 milyarlık harcamanın ‘diğer giderler’ kalemine yazıldığı kaydedildi.

 

Raporda “Bütçe muhasebe ve kayıt sisteminde 2017 yılı için toplam olarak 65 milyar TL’lik bir tutarın alt kalemlerinde, kaynakların nereye ve nasıl tahsis edildiği konusunda açık ve net bir bilgi bulunmamaktadır” dendi.

 

TÜSİAD’ın raporunda, bütçede detaylandırılmamış harcamaların bu rakamın ‘çok üstünde’ olabileceği ifade edilerek, şöyle dendi: “Kamu kaynaklarının kullanımı açısından önem taşıyan bazı harcama grupları özelinde konuya yaklaşıldığında bu oranın çok üstünde çeşitli ‘diğer giderler’ harcaması yapıldığı görülecektir.”

 

Öte yandan, örtülü ödenek harcamalarının da içinde yer aldığı ‘görev giderleri’ kaleminde ödeneklerin yüzde 132 oranında aşıldığı belirtilen çalışmada, bu durum “Bu ödenek kaleminin yüzde 53’ü örtülü ödenekten oluştuğu için ödenek aşımının örtülü ödenek kullanımındaki hızlanmadan etkilendiği açıktır” diye aktarıldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha