• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'Nusaybin'de tekrar sokağa çıkma yasağı gelebilir'

'Nusaybin'de tekrar sokağa çıkma yasağı gelebilir'
0 0

Nusaybin’de 14 gün süren yasağa rağmen, hendek ve barikatların büyük bir çoğunluğunun temizlenmediğini belirten Tahir Elçi, tekrar sokağa çıkma yasağı, çatışma ve ölüm olaylarının yaşanabileceğini söyledi.

26 Kasım 2015 Perşembe 14:23

BAHAR KILIÇGEDİK/Nusaybin’de 14 gün süren sokağa çıkma yasağı bu sabah erken saatlerde kaldırıldı. Yasak kalkar kalkmaz ilçede heyet olarak incelemelerde bulunan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, yasağa gerekçe olarak gösterilen barikat ve hendeklerin büyük bir çoğunluğunun mahalle ve sokaklarda olduğu gibi durduğunu, aksine temizlenmediğini söyledi. Elçi, sivillerin ölmemesi için iki tarafa da çağrıda bulunarak bu işi silahsız çözün çağrısında bulundu.

 

SORUNUN ÇÖZÜLMEMESİ SİVİL ÖLÜMÜNE NEDEN OLUYOR

 

Bunun Nusaybin’de tekrar sokağa çıkma yasağının olabileceği anlamına geldiğini ifade eden Elçi, iki tarafın da bu sorunu silahsız çözmenin yollarını araması gerektiğini ifade etti. Sorunun çözülmemesinin sivillerin ölümlerine yol açtığını belirten Elçi, Özel Harekat polislerince Silvan’da olduğu gibi, “Geldik Yoktunuz” şeklinde tahrik edici duvar yazıları yazıldığını söyledi.

 

KOMŞUSUNDAN SU ALMAK İSTERKEN ÖLDÜRÜLMÜŞ

 

Silah dışında çözüm bulunmaması halinde bu sorunun çözülmeyeceğini belirten Elçi, “Bu şekilde halk mağdur oluyor. Sonuç itibariyle operasyona gerekçe gösterilen barikat ve hendekler hala yerinde duruyor. Bizim endişemiz bir kez daha sokağa çıkma yasağı ve sivillerin yaşadığı mahallelerde sokaklarda, silahlı çatışmaların gündeme geleceğidir. Bir kez daha sivil insanların yaşamını kaybedeceğidir. Bugün bizim gördüğümüz kadarıyla 38 yaşındaki Nurhan Kaplan gibi evinin önünde öldürülen sivil insanlar. Çok sayıda sivil masum evinin kapısında, komşusundan su almaya çalışırken ölen insan hikayesi dinliyoruz” dedi.

 

KAYNAK: HABERDAR 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha