• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Öcalan’dan Suriye ve ‘harekat’ mesajı: Savaş çözüm değil

Öcalan’dan Suriye ve ‘harekat’ mesajı: Savaş çözüm değil
0 0

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, bayramda İmralı’da görüştüğü ağabeyinin, Suriye’ye yönelik bir harekatın, hem Türkiye’ye, hem de Suriye’deki halklara vereceğini söylediğini aktardı.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 11:38

Öcalan ayrıca Irak’ta devam eden ‘Pençe’harekatına da değinerek, “Bu mesele insan kanının dökülmesiyle çözülecek bir mesele değil” dedi.

 

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, İmralı’daki görüşmede çıplak aramaya maruz kaldığını ifade eden Mehmet Öcalan, ağabeyi ile görüşmesinde kendisine söylediklerini şöyle aktardı: “Ülke gündemini sordu. Üç gündem olduğunu söyledim. Birincisi Kuzey ve Doğu Suriye; ikincisi Pençe Harekatı; üçüncüsü de kurumlarda olan sorunlar, bununla bağlantılı olarak halk üzerinde artan baskılar. Halkın kendisinin sağlık durumunu merak ettiğini söyledim. O da bana ‘Sen beni görüyorsun’ dedi.”

 

Mehmet Öcalan’ın aktardığına göre, PKK Lideri, Kuzey ve Doğu Suriye’ye Türkiye’nin olası bir harekatıyla ilgili ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Hem Türkiye zarar görür hem de oradaki halklar zarar görür. Savaş ile olmaz bir çözüme kavuşturulması gerekir. Türkiye eğer Suriye’ye girmek isterse de bu çözüm olmayacaktır. Doğrusu şu ki savaş bu halklara hiçbir şey getirmez. Suriye’de 20 yıl kaldım, oranın halkını iyi tanırım. Oradaki Arap aşiretlerini iyi tanırım, ilişkilerim vardı. Başta Arap aşiretleri ve halklara selamlarımı ilet. Sorun demokrasiyle çözülebilir. Hiçbir zaman savaşla çözüm olmamıştır.”

 

Kuzey Irak’taki ‘Pençe’ harekatı konusunda ise PKK Lideri Öcalan şöyle dedi: “Kürt sorununun çözümü için üstümüze düşen görev ve rolümüzü oynarız. Harekat savaş demektir. Bu mesele insan kanının dökülmesiyle çözülecek bir mesele değil. Biz her zaman barışa varız. Her zaman da savaşa karşı olacağız, savaşın yerine barışın olması gerekiyor.”

 

Mehmet Öcalan’ın aktardığına göre PKK Lideri, HDP için de şunları söyledi: “60 milletvekili var, bu seçimlerde belediyeler de alındı. Geçen sefer belirttim, eğer dışarda olsaydım sokakları temizlerdim. Her yerde vekiller 24 saat boyunca halkın içinde olması gerekiyor. Parti büyük demokratik bir kurumdur. Halkın iradesidir ve halka hizmet etmelidir. Bu halk onlara iradelerini teslim etmiş. Onlar da bu halkın hizmetkarıdırlar.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha