• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Öcalan'ın gözüktüğü fotoğrafa 6 yıl 3 ay hapis!

Öcalan'ın gözüktüğü fotoğrafa 6 yıl 3 ay hapis!
0 0

Urfa’da şüphe üzerine 4 akrabası ile gözaltına alınan Suriyeli Helîn Yusuf’a, üzerinde çıkan flaş bellekte arkasında Öcalan’ın posterinin gözüktüğü bir fotoğrafı nedeniyle "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

13 Kasım 2018 Salı 16:22

Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Kuzey ve Doğu Suriyeli 25 yaşındaki Helîn Yusuf, Mezopotamya Ajansı’na (MA) gönderdiği mektupla sadece bir fotoğraf nedeniyle “örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla yargılandığı davada, 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılması sürecini anlattı. 

 

Gönderdiği mektupta yer alan bilgilere göre, Kuzey ve Doğu Suriye’nin Dêrika Hemko kentinden olan Yusuf, birkaç yıl önce yerleştiği Şırnak’ın Cizre ilçesinden Danimarka'da bulunan nişanlısının yanına gitmek üzere 26 Ağustos 2017'de yola çıktı. İstanbul’a gitmek üzere karayolu ile yola çıkan Yusuf, Urfa'nın Viranşehir ilçesi otogarında şüphe üzerine durdurulduğu polisler tarafından yanındaki 4 akrabası ile birlikte gözaltına alındı. 

 

Götürüldükleri Urfa Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'de ifadeleri alındıktan sonra yakınları serbest bırakılırken, üzerinde çıkan flaş bellek içerisinde arkasında Öcalan’ın posterinin gözüktüğü bir fotoğrafının bulunması üzerine Yusuf’un gözaltı süresi uzatıldı. 

 

İFADESİ POLİSİN TERCÜMANLIĞINDA ALINDI 

 

Yusuf’un anlatımlarına göre, Türkçe bilmemesine rağmen gözaltında iken avukat veya yeminli tercüman olmadan ifadesi alındı. Bir polisin tercümesiyle ifadesi alındıktan sonra, kendisine hazırlanan tutanağa imza atması halinde diğer yakınları gibi serbest bırakılacağının söylendiğini aktaran Yusuf, böyle yapılarak aslında aleyhine hazırlanan tutanağa imza attırıldığını anlattı.

 

Yusuf, aleyhindeki bu ifade tutanağı ile 8 Ekim 2017 günü sevk edildiği mahkemece "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

 

'TUTANAKTA NE YAZILDIĞINI BİLMİYORDUM' 

 

Arap Dili ve Edebiyatı mezunu olup, sadece Kürtçe ve Arapça bilen Yusuf, gönderdiği mektubunda Türkçe bilmediği için gözaltı süresince zorluklar yaşadığını ve hazırlanan ifade tutanağını nelerin yazılı olduğunu bilmeden imzaladığını belirtti. Dosyasına yine “gizlilik” kararı konulması nedeniyle uzun süre boyunca neyle suçlandığını bilmediğini de kaydeden Yusuf, dava dosyasının hazırlanması ile birlikte üzerindeki flaş belleğinin içerisindeki bir fotoğraf nedeniyle tutukladığını öğrendi. 

 

Söz konusu fotoğrafta, sivil giyimli halde oturduğu bir masanın arkasındaki duvarda PKK Lideri Abdullah Öcalan fotoğrafının asılı bulunması üzerinden “YPG-PYD üyesi olmakla” suçlanan Yusuf’a, hakkında açılan davanın geçtiğimiz 26 Nisan’da görülen 3'üncü duruşmasında 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

 

AVUKAT POLAT: SORGULAMA HUKUKA AYKIRI

 

Yusuf'un avukatı Güler Kılıç Polat, müvekkilinin gözaltına alındığı süreçte düzenlenen tutanağın, hukuka aykırı bir şekilde ifade ve sorgulama yapıldığının kanıtı olduğunu ifade etti. 

 

Cezaevinde kendisi ile yaptığı görüşmede müvekkilinin suçlama sonucu fotoğrafın Kuzey ve Doğu Suriye’deki bir okulda çekildiğini ve bölgedeki çoğu yerde benzer fotoğrafların bulunduğunu paylaşan Av. Polat, müvekkilinin hiçbir örgütle bağlantısının olmadığını belirtti.

 

YARGITAY’A BAŞVURULDU 

 

Polat, bir fotoğrafın “örgüt üyeliği” suçlaması için yeterli bir delil olmayacağı gibi, çekilen fotoğrafın herhangi bir yerde paylaşılmaması durumunda bunun propaganda da sayılmayacağını söyledi.

 

Buna rağmen verilen cezaya itiraz etmeleri üzerine dosyanın gönderildiği Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü İstinaf Ceza Dairesi'nin, yerel mahkemenin kararını onayladığını belirten Av. Polat, temyiz başvurusunda bulundukları Yargıtay’dan çıkacak sonucu beklediklerini kaydetti. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha