• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla' cezaevlerinde yaşamına son veren tutuklu sayısı 4'e yükseldi

'Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla' cezaevlerinde yaşamına son veren tutuklu sayısı 4'e yükseldi
0 0

Türkiye'de, "PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla" cezaevlerinde yaşamlarına son veren tutukluların sayısı dörde yükseldi.

25 Mart 2019 Pazartesi 16:55

Mardin E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan 1995 doğumlu Medya Çınar'ın bugün intihar ettiği açıklandı.

 

Bir hafta önce de Tekirdağ T Tipi Cezaevi'nde, müebbet hapis cezasına çarptırılmış Zülküf Gezen yaşamına son vermişti.

 

Daha önce intihar edenler ise Gebze Cezaevi'nde bulunan Ayten Beçet ve Erzurum Oltu Cezaevi'nde bulunan Zehra Sağlam'dı.

 

Sağlam'ın cenazesi dün Varto'nun Kayalıkale Köyü'nde toprağa verildi. HDP, köye girişlerin 15 gün boyunca yasaklandığını duyurdu.

 

Almanya’nın Krefeld kentinde de 20 Şubat'ta Uğur Şakar adındaki bir genç, açlık grevlerine ve tecride karşı sessizliği protesto etmek amacıyla intihar etmişti.

 

Leyla Güven: Fedai eylemlerde bulunmayın, bunlar beni güçten düşürüyor

 

Öte yandan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven'in başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi 138. gününe girdi.

 

Dengê Welat radyosuna Kürtçe sesli bir mesaj gönderen Güven, cezaevlerinde peş peşe gelen ölüm haberleri üzerine tutuklulara çağrıda bulunmuş, "Sizlerden de açlık grevi eylemleri etrafında toplanmanızı ve bu fedai eylemlerde bulunmamanızı istiyorum. Doğrusu, bunlar beni güçten düşürüyor" demişti.

 

İHD ve TİHV'den ortak çağrı: İntihar eylemlerine son verilsin

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) da, 100’ün üzerinde hapishanede devam eden açlık grevleri ve yaşamına son verenler hakkında bugün bir basın toplantısı düzenledi.

 

İHD Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı katıldı.

 

Ortak basın açıklamasında, intihar eylemlerinin tasvip edilmediği ifade edilerek bu eylemlere son verilmesi çağrısı yapıldı.

 

İnsan Hakları Derneği: Bu tarz eylemleri kesinlikle onaylamadığımızı ve karşı olduğumuzu belirtmek isteriz. Mahpusların içerisinde bulunduğu siyasal ve psikolojik ortamın farkındayız. Ancak tecridin kaldırılması noktasında kişilerin yaşamlarına son vermesi kabul edilemez ve bu tarz eylemlere başvurulmamalıdır.


Türkiye İnsan Hakları Vakfı: Hepimizin karşı çıktığı tecrit ve izolasyon uygulamalarının son bulması için devam eden açlık grevlerinde dile getirilen talepler insan hakları hareketi tarafından anlaşılmış ve insan hakları hukukuna uygun olarak tecridin kaldırılması için gereken her türlü çalışma ve girişim yapılmaktadır. Mahpusların sesi duyulmuştur.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha