• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ödüllü Matematik Köyü davalık oldu

Ödüllü Matematik Köyü davalık oldu
0 0

Nesin Vakfı’na ait olan Şirince’deki Matematik Köyü’nde yaptırıldığı öne sürülen 2 katlı bina mahkemelik oldu

8 Mart 2016 Salı 08:38

İzmir Şirince'de Nesin Vakfı'na ait Matematik Köyü, ruhsatsız yapı nedeni ile davalık oldu.

 

Gazete Habertürk'ten Serdar Kulaksız'ın haberine göre Nesin Vakfı’na ait olan Şirince’deki Matematik Köyü’nde yaptırıldığı öne sürülen 2 katlı bina mahkemelik oldu.

 

Savcılık, SİT alanı içinde olduğu belirtilen arsada vakıf adına izinsiz iki katlı bina yaptırdığını öne sürdüğü vakıf yöneticisi Ali Nesin hakkında “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na Muhalefet ve İmar Kirliliğine Neden Olmak” suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açtı.

 

İzmir Kültür ve Turizm Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile Selçuk Belediye Başkanlığı tarafından yapılan şikâyet üzerine Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014 yılında soruşturma başlatıldı.

 

RUHSATSIZ YAPI İDDİASI

 

Soruşturma sonucunda Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı, Ali Nesin’in, İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kentsel SİT alanı olarak tescil edilen Şirince Köyü’nde bulunan arsada vakıf adına izinsiz iki katlı bina yaptırarak korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının bozulmasına ve tahrip olmasına neden olduğunu öne sürdü.

 

Arsaya ait dosyadaki mevcut yazışma örneklerinde Nesin Vakfı adına Ali Nesin’in isim ve imzasının yer aldığını ileri süren savcılık, dava açmak için yeterli şüphe bulunduğunu belirtti. İfadesi alınan Ali Nesin’in, inşaattan bilgisinin olmadığını söylediği belirtildi. Habertürk’ün telefonla ulaştığı Ali Nesin, konuyla ilgili açıklama yapmak istemedi.

 

Matematik Köyü halk bağışlarıyla ve gençlerin gönüllü emeğiyle 2007’de İzmir’in Şirince Köyü’ne 1 kilometre uzakta bulunan Kayser Dağı’nın eteklerinde kuruldu. Köyde 159 yataklı 15 koğuş ve 42 ev bulunuyor.

 

10 evin inşaatı ise sürüyor. 2015’te yaz okulu ve kış okulu programları dışında 4 bin 926 gence hizmet verildi. 2009’dan itibaren geçen yıla kadar yaz dışı etkinliklerden 15 bin 587 öğrenci faydalandı. 14. Vehbi Koç Ödülü eğitim çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Ali Nesin ve Matematik Köyü projesine verildi.

 

KAYNAK: HABERTÜRK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha