• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Öğretmen atamasına krizi bahane ettiler

Öğretmen atamasına krizi bahane ettiler
0 0

Öğretmenler, 2017-2018 KPSS puanıyla belirlenen 40 bin ek atama talebiyle MEB’in kapısını çaldı. Bakanlık bürokratları öğretmenlere, “Biz de isteriz ama ülkede ekonomik kriz var” yanıtını verdi

12 Ocak 2019 Cumartesi 23:28

Ataması yapılmayan yarım milyon öğretmenin umutla beklediği atama dönemi yaklaşırken gözler Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) döndü. MEB’in 7 Şubat’ta gerçekleştireceği öğretmen ataması için belirlenen 20 bin öğretmen atamasının yanı sıra, 2017-2018 KPSS puanıyla belirlenen 40 bin ek atama talep eden öğretmenler, sosyal medya üzerinden seslerini duyuramayınca Ankara’nın yolunu tuttu. Atama bekleyen öğretmenler arasından seçilen temsilciler, Ankara’da MEB bürokratlarıyla görüştü. Öğretmen adaylarının taleplerini dinleyen bürokratlar, “Atama yapmayı biz de isteriz ama ekonomik kriz var. Son söz Maliye Bakanlığı’nda” yanıtını verdi. Edinilen bilgiye göre, MEB bürokratları, öğretmen adaylarının atama takvimine ilişkin sorularını da “Bakan Ziya Selçuk konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na resmi yazı yazdı. Ama olur veya olmaz diyemeyiz. Ülkede ekonomik kriz var” şeklinde yanıtladı.

 

UMUT VERİCİ OLMADI

 

Bürokratlar, 2019 yılında yapılacak atamalara ilişkin duyumların hepsinin “boş” olduğunu ve kendilerinin dahi bu konuda bilgiye sahip olmadığını ifade etti. Sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışan öğretmenlerin durumunu bildiklerini kaydeden bürokratlar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ek atama için çabaladığını aktardı. Öğretmen alımlarındaki azalmanın, meslek lisesi sayısındaki düşüşten kaynaklandığı ileri sürüldü. BirGün’e görüşmeye ilişkin bilgi veren öğretmenler, bürokratlarla yaptıkları sohbetin umut verici olmadığını ancak MEB’in Cumhurbaşkanlığı’na atamalarla ilgili resmi yazı iletmesinin kendilerini sevindirdiğini belirtti.

 

TOP SÜREKLİ BİZE ATILIYOR

 

MEB’den umduğunu bulamayan öğretmenler, Maliye Bakanlığı’na gitti. Maliye Bakanlığı yetkilileri, her Bakanlığın aynı tutumda olduğunu ve topun sürekli kendilerine atıldığını savundu. Öğretmenlere verilen, “Atamaların ne olacağı belirsiz, bir anda olabilir” yanıtı dikkati çekti. Maliye Bakanlığı’nın öğretmen adaylarına, “Ekonomik kriz var, MEB ne önerirse yarısını verebiliriz” dediği öğrenildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha