• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Okuma-yazması olmayan Fehime'ye 'sosyal medya' tutuklaması!

Okuma-yazması olmayan Fehime'ye 'sosyal medya' tutuklaması!
0 0

Okuma-yazması olmayan ve Türkçe bilmeyen 60 yaşındaki Fehime Turan, 23 gün gözaltında tutulduktan sonra sosyal medyada paylaşım yaptığı gerekçe gösterilerek, “örgüt üyesi” olmak iddiasıyla tutuklandı.

11 Ocak 2017 Çarşamba 13:08

Duruma tepki gösteren eşi Abdülkadir Turan, “Bu hukuksuzluğa bir an önce son verilsin ve eşim serbest bırakılsın. İnsanlara gözdağı vermek isterken hukuku çiğniyorlar” dedi.

 

gazetesujin'da yer alan habre göre; Urfa’da 12 Aralık günü merkez ve ilçelere yapılan operasyon kapsamında Ceylanpınar’da gözaltına alınan 60 yaşındaki Fehime Turan, 23 gün gözaltında tutulduktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklandı. Mahkeme Fehime’yi sosyal medya kullanmadığı halde; paylaşımlar yaptığını öne sürerek ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegesi olduğu gerekçesiyle tutukladı.

 

‘Aslı olmayan iddialar doğrultusunda tutuklandı’

 

Fehime’nin eşi Abdülkadir Turan, eşinin aslı olmayan iddialar doğrultusunda tutuklandığını belirterek, “Eşim okuma-yazma bilmediği gibi Türkçe de bilmiyor. Ama sosyal medya hesabı olduğu söyleniyor. Eşim sosyal medya nedir, bilmez. Orada paylaşım yaptığı gerekçe gösterilerek tutuklanıyor. Diğer bir gerekçe de DTK delegesi olduğu. Eşim DTK değil, 6 yıl önce BDP Ceylanpınar ilçe yöneticisiydi. BDP de müzakere yürüttükleri, milyonların oy verdiği bir parti. Kaldı ki DTK da yasal zemini olan bir kurum. Yani ne kadar asılsız olduğunu buradan anlaşılıyor” dedi.

 

‘Urfa’ya yeni savcı geldi: Eşini gözaltına alıyoruz’

 

Eşi Fehime’nin gözaltına alındığı güne ilişkin de konuşan Abdülkadir, şunları söyledi: “Sabah saat 8-8.30 gibi 7 ya da 8 özel harekât polisi geldi. Evde arama yaptılar. Ne arıyorlardı bilmiyorum ama evde hiçbir şey bulamadılar. Sonra arama tutanağı tuttular ve ardından eşimi gözaltına alacaklarını söylediler. Gerekçesini sorduğumda ise bana; Urfa’ya yeni bir savcı geldiğini ve eski dosyaları karıştırdığını eşimi de bu nedenle gözaltına alacaklarını belirttiler. Eşimin önceye dair bir dosyası yok. Bunu söylediğimde de cevap vermediler ve sonrasını emniyette öğrenebileceğimi ifade ettiler ve eşimi alıp götürdüler.”

 

‘Hukuksuzluğa son verilsin ve eşim serbest bırakılsın’

 

Abdülkadir, eşinin sağlık sorunları olduğuna dikkat çekerek, “Eşim 60 yaşında, sağlık sorunları var. Tansiyonu, böbrek hastalığı, diz kapağında lif kopması ve beliyle ilgili sıkıntıları var. Bu kadar sağlık sorunu olan bir insanı 23 gün soğuk bir yerde gözaltında tuttular. Biz ortada hiçbir gerekçe olmadığı için bırakılacağını düşünürken, eşim ‘örgüt üyesi’ olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Bu hukuksuzluğa bir an önce son verilsin ve eşim serbest bırakılsın. İnsanlara gözdağı vermek isterken hukuku çiğniyorlar” diye belirtti.

 

‘Eşime 23 gün boyunca psikolojik işkence yapıldı’

 

Fehime’nin göz atında geçirdiği 23 güne ilişkin de konuşan Abdülkadir, “İlk 5 gün zaten hiçbir şekilde bilgi alamadık. İlaçlarını götürdük fakat verilip verilmediğini dahi öğrenemedik. Eşime 23 gün boyunca psikolojik işkence yapılıyor. DTK’nın Diyarbakır’da gerçekleştirdiği kongreye niçin gittiği soruluyor. Fakat böyle bir şey yok. Eşim gitmedi hiçbir yere kaldı ki, gitse dahi bu suç sayılamaz. Fakat öyle bir anlayış var ki; ‘biz istersek, sen her türlü suçlusun’ demek istiyor” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha