• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Osman Kavala: Savcı sorgumdan önce zaten benim suçlu olduğuma karar vermişti

Osman Kavala: Savcı sorgumdan önce zaten benim suçlu olduğuma karar vermişti
0 0

Tutuklu sanıklar Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu ile tutuksuz sanıklar Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, İnanç Ekmekci, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekci'nin duruşma için salonda bulunduğu belirtiliyor.

24 Haziran 2019 Pazartesi 12:55

HDP İstanbul Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık, Kavala'nın savunmasındaki ifadeleri Twitter hesabından aktardı:

 

"Savcı sorgumdan önce zaten benim suçlu olduğuma karar vermişti. Bir kalkışma planı hazırladığıma ya da böyle bir organizasyona dahil olduğuma dair tek bir delil yok" diyen Kavala, şöyle devam etti:

 

"Çeşitli STK’lerin kuruluşunda ve faaliyetlerinde yer aldım. Ülkemizin Avrupa demokrasisinin parçası olması, yargıdan kaynaklı sorunların ortadan kalkması için mücadele ettim. Bunun için Ergenekon ve Balyoz süreçlerini eleştiren yazılar kaleme aldım ve hiçbir Cemaate dahil olmadım."

 

"Hayatımın hiçbir aşamasında özgür seçimler dışında hükmet değişimine taraf olmadım. İş hayatım boyunca demokrasiyi destekledim, çeşitli sivil toplum örgütlerinin kuruluşunda yer aldım. Bu kuruluşlarla toplumsal kesimler arasında barışa diyalog ve uzlaşmaya destek olacak değerleri destekledim."

 

"İddia makamının nasıl darbe fikrine vardığını anlamak mümkün değil. 20 ay önce sorgumda iddianamedeki ekonomik ilişkilere dair sorular bana yöneltilmedi, haberim yoktu. Savcı iddianamede yer alan kurguyu hazırlamadan önce beni sorgulamadı. Emniyetteki sorgumda telefon görüşmelerinin dinlenmesinin 30 Temmuz 2012'den sonra alındığı söylendi. Ama Gezi olayına ilişkin dinlemeler sonrasına ait iddianamede bir kalkışma planı hazırladığıma dair hiçbir kanıt yok."

 

"Taksim Dayanışması'nda yer aldım, olayların yatışması için hükümetle yapılan görüşmelere katıldım. Buna rağmen darbecilikle suçlanmaktayım. Gezi olaylarında barışçıl faaliyetlerde bulunan yüzbinlerce kişiden biriyim ve tahliyemi istiyorum."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha