• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ÖSO’dan Türkiye’ye barış tepkisi: Türk bayrağı yakıldı, TSK araçları taşlandı

ÖSO’dan Türkiye’ye barış tepkisi: Türk bayrağı yakıldı, TSK araçları taşlandı
0 0

Suriyeli muhalifleri rejimle barıştırmak' istediklerini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamaları, Türkiye'nin kontrol ettiği Azez ve Cerablus'ta ser tepkiyle karşılandı.

12 Ağustos 2022 Cuma 11:43

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye Dışişleri Bakanı ile “ayak üstü” sohbet ettiğini belirterek, Suriyeli muhalif gruplar ile Esad rejimini barıştırmak istedikleri yönündeki açıklamaları Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolündeki Azez ve Cerablus kentlerinde sert tepkiyle karşılandı. Türkiye karşıtı gösteriler düzenlenirken, Esad rejimiyle “barışılmayacağı” vurgulandı. Türk bayrağının da yakıldığı eylemler sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de (TSK) tepki gösterildi.

 

Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolünde olan Cerablus ve Azez kentlerinde Türkiye karşıtı eylemler başlatıldı. Türk bayraklarını yakan bir grup gösterici, Türkiye’nin yapmış olduğu bölgedeki parkları da hedef aldı.

 

 

Gösteriler sırasında Osmanlı millet bahçesinin önündeki ay yıldız tahrip edildi, ÖSO bayrakları açıldı.

 

Kentte konvoylar yaparak Türkiye karşıtı slogan atan ÖSO taraftarları, Esad ile barışmayacaklarını ileri sürdüler.

 

Tel Abyad’da eli silahlı ÖSO mensupları bizzat eylemlere katılıp, destek verdi.

 

Eylemler sırasında Azez’de TSK’ya ait askeri araçlar da taşlandı.

 

 

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: BARIŞTIRACAĞIZ

 

13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye konusunda yıllar sonra politika değişikliğinin işaretlerini vermişti. Suriye Dışişleri Bakanı ile ayaküstü sohbet eden Çavuşoğlu, düzenlediği basın toplantısında Suriye’deki muhalif gruplarla Esad’ı barıştırmak istediklerini açıklamıştı.

 

Çavuşoğlu, basın açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı: “Suriye içinde belirli ajandası olan teröristleri temizlemek için bu operasyonları yapıyoruz. Astana’nın amacı bu sorunu çözüme kavuşturmak. Bunun yolu da diplomasi masasından geçiyor. Muhalefetle Suriye rejimini bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde anlaşma olmaz. Artık 11 yılı geçti. Çok insan öldü, çok insan ülkesini terk etti. Bu insanlar ülkesine dönmeli. Bunun için kalıcı barış olması lazım. Ateşkes olmadan yeniden inşa konusunda kimse yardım etmek istemiyor. Bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha