• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Özel Savcı Mueller'in raporu açıklandı: Trump'a suçlama yok

Özel Savcı Mueller'in raporu açıklandı: Trump'a suçlama yok
0 0

ABD Adalet Bakanlığı, 2016'daki son başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesi ve ABD Başkanı Donald Trump ile Moskova'nın arasındaki ilişki iddialarına yönelik yapılan incelemede herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını açıkladı.

24 Mart 2019 Pazar 23:38

Özel yetkili savcı Robert Mueller'in hazırladığı raporda "Bu rapor başkanın suç işlediği sonucuna varmıyor ancak onu temize de çıkarmıyor" ifadeleri dikkat çekti.

 

ABD Adalet Bakanı William Barr 4 sayfalık bilgilendirme metninde, Savcı Mueller'in hazırladığı raporda Trump'a suçlama yönetilmediğini açıkladı. Adalet Bakanı Barr rapordaki ana bulguları Kongre'deki yetkililerle paylaştı.

 

Barr’ın bilgilendirme metnini hazırlarken Adalet Bakanı yardımcısı Rod Rosenstein ve bazı yardımcılarıyla istişarelerde bulunduğu ancak Mueller ile görüş alışverişinde bulunmadığı belirtildi.

 

Mueller 22 ay süren soruşturmasına Trump'ın seçim ekibinin Rusya'yla işbirliği yapıp yapmadığını ve Trump'ın adalete müdahale edip etmediğini araştırıyordu.

 

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerry Nadler konuyla ilgili olarak "Savcı Mueller Başkan'ı (Trump) açık bir şekilde temize çıkarmıyor. Adalet Bakanı Barr'ın kararını dinlemeli ve tüm gerçekleri bilmek isteyen Amerikan halkına bu işin temelindeki tüm kanıtları sunmalıyız." ifadelerini kullandı. Nadler bu durumda Adalet Bakanlığı'nın konuyu Kongre'ye bıraktığına dair görünüm olduğunu söyledi. Jerry Nadler, Adalet Bakanı Barr’ı önümüzdeki günlerde Kongre’ye ifade vermesi için çağıracaklarını da belirtti.

 

Raporun önemli bulgularının kamuoyuna yansıması Trump’a yakın isimler tarafından memnuniyetle karşılandı.Trump’ın avukatlarından Rudy Giuliani, sonucun beklenenden de iyi olduğunu belirtti.

 

Demokrat vekillerin Mueller'in topladığı delillerden yola çıkarak Başkan trump ile ilgili daha derin bir inceleme yapılması için harelkete geçmesi bekleniyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - KEREM CONGAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha