• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Özel ve Özkoç hakkında hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığına gönderildi

Özel ve Özkoç hakkında hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığına gönderildi
0 0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığına gönderildi.

1 Haziran 2020 Pazartesi 19:30

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu, Özgür Özel ve Engin Özkoç'un ""kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret ve iftira suçlarını zincirleme bir şekilde işlediklerine dair" hazırlanan fezlekenin TBMM'ye gönderilmek üzere ilgili soruşturma belgeleriyle birlikte Adalet Bakanlığına gönderildiğini açıkladı.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, geçtiğimiz ay avukatı Sezgin Tunç aracılığıyla Özel ve Özkoç hakkında soruşturma açılması talebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunmuştu.

 

Suç duyurusunda, aleni hakaret ve iftiralar nedeniyle Fahrettin Altun'un kişilik haklarının ihlal edildiği, bu ihlaller nedeniyle durumun tahammül edilemez boyutlara ulaştığı belirtilerek, "Bu nedenle kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret, iftira ve resen tespit edilecek diğer suçlardan dolayı şüphelinin cezalandırılmasını talep etme zarureti hâsıl olmuştur" ifadelerine yer verilmişti.

 

İhlas Haber Ajansı'na göre Fahrettin Altun’un avukatı Sezgin Tunç, yasama dokunulmazlıklarının TBMM tarafından kaldırılmasını ve takibata devam edilmesini beklediklerini söyledi.

 

Sezgin Tunç, bu sürece eş zamanlı olarak Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında eylem ve beyanatları nedeniyle ayrıca tazminat davaları açılacağını belirtti.

 

Tartışma nasıl başladı?

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, İstanbul’daki evinin yanında bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait arsayı kiralaması ve buraya yapılan kamelyanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılması Cumhuriyet Gazetesi’nin 14 Nisan 2020 tarihli sayısında “Boğaz'da kaçak var” başlığı ile yayımlandı.

 

Fahrettin Altun’un şikayeti üzerine mahkeme kararıyla erişimi engellenen haberle ilgili "terör soruşturması" başlatıldı.

 

CHP'li Engin Özkoç, Altun'un ihale ile 10 yıllığına aylık 258 lira bedelle kiraladığı arsanın belgesini göstererek, “Bütün ihalelerde saatleri yazıldığı halde Altun'un kendi bahçesine kattığı devlete ait arazinin saati belli değil. Niye, başkası girmesin diye. Niye o alanı o kullansın diye” dedi.

 

CHP'li Özgür Özel ise ihale ve arsa üzerine yapılan yapıların yıkılması ile ilgili haberler hakkında başlatılan "terör soruşturmasına" tepki göstermişti.

 

Özel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Vatandaşların çivi çakamadığı bir bölgede, yapılan bu kanuna aykırı işlem kabul edilemez. Haberin ‘terör örgütlerine hedef gösterme' suçu kapsamına sokulmak istenmesi daha vahimdir. Yürütme, işine gelmeyen haberleri terör kapsamına sokmak için her türlü bahaneyi kullanmaktadır" demişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha