• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Özelleştirme değil ‘hülleli satış’ denmişti: Sendika binasının yerine villa dikildi

Özelleştirme değil ‘hülleli satış’ denmişti: Sendika binasının yerine villa dikildi
0 0

Özelleştirme kapsamında Doğuş Çay’a satılan, fakat ‘hülle yoluyla’ DSL İnşaat’a devredilen Niğde Bor Şeker Fabrikası’nın arazisindeki sendika binası yıkılarak yerine havuzlu bir villa inşa edildi.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 20:31

Milli Gazetede’de yer alan habere göre Bor Şeker Fabrikası, kanunlara ve ihale şartnamesine aykırı bir şekilde ihaleye girmeyen bir firmaya ‘hülle yoluyla’ devredilirken, söz konusu fabrikanın satışa konu olmayan 625 bin metrekare arazisiyle ilgili de ‘havuzlu villa’ skandalı patlak verdi.

 

Villalı arazi eylülde ihaleyle satılacak

 

İddiaya göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ismi kullanılarak şeker fabrikasının satışa konu olmayan arazisinin üstüne gecekondu yapar gibi havuzlu villa yapıldı. Konu kamuoyunda duyulunca Özelleştirme İdaresi 625 bin metrekare araziyi temmuzda satışa çıkardı. Dişli ailesi tarafından villa inşa edilen arazi eylül ayında ihaleyle satılacak.

 

 

Geçen yıl Özelleştirme İdaresi tarafından açılan ihaleyi açık artırma sonunda 336 milyon lirayla Doğuş Çay’ın sahibi Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. kazanmıştı. Fakat Doğuş Çay fabrikayı devralmadan Dişli ailesine ait olan DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret Şti.’ye devretmişti. İhale şartnamesine aykırı olan bu devir kamuoyunun tepkisine yol açmış ve ‘hülleli satış’ olarak değerlendirilmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha