• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Pentagon’dan Suriye açıklaması: “Türkiye güvenli bölgede olmayacak”

Pentagon’dan Suriye açıklaması: “Türkiye güvenli bölgede olmayacak”
0 0

ABD, Türkiye sınırı boyunca kuzeydoğu Suriye'de güvenli bölge oluşturacak. Güvenli bölgede Türkiye askerleri ve SDG güçleri olmayacak.

23 Şubat 2019 Cumartesi 15:05

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, güvenli bölge oluşturmak için uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye'nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacaklarını duyurdu.

 

Sözcü, "ABD, uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye'nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacak. Ayrıca ABD Suriye'nin güneyindeki El Tanif garnizonundaki varlığını sürdürecek" dedi.

 

AA'nın haberine göre Binbaşı Robertson, "Bu çok uluslu gözlem gücü ABD güçleriyle bölgede istikrarı sağlayacak ve IŞİD'in geri gelmesini engelleyecek, öncelikli olarak NATO müttefiklerinden oluşacaktır" diye konuştu.

 

Az sayıdaki bu askerlerin dışında Suriye'deki diğer askerlerin çekileceğini belirten Binbaşı Robertson, ABD öncülüğündeki bu koalisyona katılacak ülkeler konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı.

 

Bir gazetecinin "Bu bir güvenli bölge midir?" sorusuna Robertson, "Terminoloji olarak güvenli bölgedir" yanıtını verdi.

 

Binbaşı, bu kuvvetin Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenlik ve istikrarı sağlamakla görevli olacağına dikkat çekti.

 

Bu kuvvetin güvenli bölgenin inşasında nasıl bir rol oynayacağına yönelik bir soru üzerine Sözcü Robertson, "Güvenli bölge Türkiye'nin sınırı boyunca kuzeydoğu Suriye'de olacak. Oradaki güvenlik ve istikrarı sağlayacaklar" ifadelerini kullandı.

 

ABD kuvvetlerinin söz konusu güvenli bölgede devriye gezip gezmeyeceğine ilişkin bir soruya ise Sözcü, "Evet" cevabını verdi.

 

Amerikan askerlerinin Menbiç'ten çekilip çekilmeyeceğine ve Türkiye sınırındaki gözlem noktalarına ilişkin sorulara yanıt vermekten kaçınan Robertson, ABD'nin El Tanif üssünde asker bulundurmasının sebebine ilişkin ise IŞİD'in kalıcı bir şekilde yenilmesinde bu üssün önemli rol oynadığını ifade etti.

 

AA muhabirine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Savunma Bakanlığı yetkilisi, ABD'nin uluslararası güçlerle Suriye'nin kuzeydoğusunda inşa edeceği güvenli bölgede Türkiye ve SDG'nin durumuna ilişkin, "Türk ve SDG güçleri bu bölgeye girmeyecek" ifadesini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha