• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

PES ve S&D'den çağrı: Demirtaş serbest kalmalı

PES ve S&D'den çağrı: Demirtaş serbest kalmalı
0 0

Avrupa Sosyalistleri Partisi ve Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyalistler ve Demokratlar Grubu yazılı çağrı yaptı.

13 Haziran 2018 Çarşamba 16:34

Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev ve Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyalistler ve Demokratlar Grubu (S&D) Başkanı Udo Bullman; HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

 

Stanishev ve Bullman, yaptıkları yazılı açıklamada, “Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları mücadelesi adına kardeş partimiz HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

 

Demirtaş’ın seçim çalışmalarını özgürce yürütebilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, seçimlerin adil bir şekilde yapılması gerekliliğine de dikkat çekildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Türkiye, bir Avrupa Konseyi üyesi ve AB aday ülkesi olarak vatandaşlarına uluslararası standartlara uygun, özgür ve adil seçimler sağlamalıdır. Bu amaçla, tüm adayların kampanya yapabilmesi, tüm seçmenlerin oy kullanabilmesi ve basının özgürce objektif bir şekilde işini yapabilmesi için olağanüstü hal kaldırılmalı ve Güneydoğu özelinde oy kullanma konusunda son zamanlarda kabul edilen kısıtlamalar iptal edilmelidir. Bu seçim Türkiye'de demokrasinin durumu açısından bir sınavdır. PES ve S&D grubu, bu seçim kampanyasında başta kardeşlerimiz HDP ve CHP olmak üzere Türkiye'deki tüm demokratik güçleri desteklemektedir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha