• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Polis şiddeti bu kez Tarsus'ta: 15 kişiye toplu darp

Polis şiddeti bu kez Tarsus'ta: 15 kişiye toplu darp
0 0

Türkiye'de son günlerde yükselişe geçen polis şiddeti durmak bilmiyor. Bu kez Tarsus'ta polis ile mahalleli arasında yaşanan arbedede 15 kişi darp edildiği ortaya çıktı.

28 Mayıs 2020 Perşembe 13:35

Son günlerde artan polis şiddetinin yeni adresi Mersin'in Tarsus ilçesi oldu. Fahrettinpaşa Mahallesi'nde 20 Mayıs'ta polisin esnaf ve yurttaşlara şiddet uyguladığı görüntüler ortaya çıktı. Adli bir vakadan ötürü hakkında yakalama kararı bulunan Erkan Yılmaz adlı kişi ile polis arasında yaşanan kovalamaca sırasında polisin havaya ateş açması sonrası mahalleli ile polis arasında arbede çıktı. Arbede sırasında Yılmaz ve 14 kişi polislerce feci şekilde darp edilip, gözaltına alındı. Yılmaz çıkarıldığı Tarsus Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanırken; 14 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Yurttaşların çektiği görüntülerde polisin şiddet uyguladığı görülüyor. Polis şiddetine maruz kalıp, gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakılan esnaf Mehmet Sünmez, polisi orantısız güç kullanarak kendilerine saldırdığını ve esnafların dükkanlarına zarar verdiğini anlattı. Sünmez, "Polis, Erkan Yılmaz'ı gözaltına almak istediği sırada darbede yaşandı. Kişi kaçtığı arkasından polis ateş açıyordu. Ateş açtıktan sonra yere düştü. Daha sonra olay yerine gelen ailesi polisle tartıştı. Bunun üzerine olay yerine aralarında özel hareket polislerinin de olduğu yüzlerce polis geldi. Mahalleye rastgele ateş açarak geldi. Telefonlarla görüntü alanları da darp edilip gözaltına aldılar” dedi.

 

Polislerin dipçiklerle insanları dövdüğünü ve biber gazı sıktığını söyleyen Sünmez, ters kelepçe ile götürüldükleri karakolda darp edildiklerini anlattı. 21 Mayıs’ta 14 kişinin savcılıkça "Polise direnmek, görevini yaptırmamak ve mukavemet etmek" suçlamasıyla Tarsus Sulh Hakimliği'ne sevk edildikten sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıklarını aktaran Sünmez, "Darp raporu aldık. Savcıya darp edildiğimiz söyledik ama dikkate almadı. Suç duyurusunda bulunduk. Ben ayağımdan yaralandım" diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha