• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Polis sokakta engelleyince açıklamayı pencereden yaptılar

Polis sokakta engelleyince açıklamayı pencereden yaptılar
0 0

TSK'nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan askeri harekatı sekinizci gününde sürüyor.

16 Ekim 2019 Çarşamba 15:20

Bölgede çatışmalar yaşanırken, Türkiye'de ise harekata karşı tepkiler var. Yapılmak istenen savaş karşıtı açıklamalar ise polis engeline takılıyor. Kimi açıklamalar ise polisin sert müdahalesiyle karşılaşıyor.

 

HDP Diyarbakır merkez Yenişehir İlçe Örgütü Kuzey Suriye’ye yönelik saldırıya ilişkin binası önünde açıklama yapmak istedi. HDP binasının kapısını kapatan polis, “Diyarbakır Valiliği'nin eylem etkinlik yasağı” karanını gerekçe göstererek açıklama yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

 

Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un da bulunduğu partililerin binadan çıkışlarına izin verilmedi. Bina önünde açıklama yapma girişimleri sonuç vermeyince HDP’liler, açıklamayı parti binasının penceresinden megafonla yaptı. 

 

Milletvekili Remziye Tosun, savaşın haksız ve hukuksuz olduğuna dikkati çekerek, saldırının yüzlerce sivilin ölümüne neden olduğunu kaydetti. Tosun, Suriye toprakları üzerinde demografik değişiklik planları yapmanın ve bunları adım adım uygulamaya sokmaya çalışmanın uluslararası bir suç olmasının yanı sıra bir savaş ve insanlık suçu olduğunu vurguladı.

 

AKP-MHP iktidarın ne pahasına olursa olsun Kürtlerin bir statüye sahip olmaması yönünde çaba sarf ettiklerini dile getiren Tosun, “Bunun için neredeyse her türlü ittifakı geliştirmekte ve İŞİD gibi yapıların çete türevleri ile iş çevirmektedir. Unutulmamalı ki, Kürtler bu toprakların asli parçasıdır ve halk olmaktan gelen haklara sahiptir” dedi.

 

Şırnak'ın İdil ilçesinde ise polis müdahalesi vardı. HDP İlçe Örgütü tarafından yapılmak istenilen açıklamaya polis saldırdı. Aralarında, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve Belediye Eşbaşkanı Songül Erden'in de bulunduğu çok sayıda partili ve yurttaş açıklama yapmak için parti binasında bir araya geldi. Bu sırada parti binası çok sayıda zırhlı araçla polisler tarafından abluka altına alındı.

 

Polisler, Valilik tarafından kentteki eylem ve etkinliklere ilişkin aldığı "yasak" kararı gerekçesiyle açıklama izin vermeyeceklerini belirtti. Buna rağmen parti binası önüne çıkarak açıklama yapmak isteyen guruba polisler gazlı müdahalede bulundu. Yine, parti girişinde bulunan TOMA'dan su sıkıldı. 

 

Müdahalenin ardından Milletvekili Nuran İmir ve Belediye Eşbaşkanı Songül Erden'in de bulunduğu birçok kişi baygınlık geçirdi. Baygınlık geçirenlere ilk müdahaleyi partililer yaptı. Baygınlık geçirenleri için ambulans çağrıldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha