• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Polis yasakları 1990'lara döndü: Üç kişiden fazla yürümek yasak

Polis yasakları 1990'lara döndü: Üç kişiden fazla yürümek yasak
0 0

DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in Abdullah Öcalan'ın üzerindeki görüşme yasağının kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 76. gününe girdi.

22 Ocak 2019 Salı 19:09

Güven'e destek eylemleri de sürüyor. Pazar günü Güven'e destek için eylem yapmak isteyen ancak polis saldırısına uğrayan kadınlar bu kez, polis şiddetini protesto etmek için açıklama yapmak istedi.

 

Ancak, kadınların açık alanda açıklama yapmasına izin vermeyen polis, Eğitim-Sen binasına gitmelerine de üçer kişilik gruplara ayırıp, polis eşliğinde gitmeleri şartıyla izin verdi. 

 

Dicle Amed Kadın Platformu üyesi kadınlar, hem Leyla Güven'in durumuna dikkat çekmek hem de polis müdahalesini protesto etmek için Diyarbakır'da Ofis AZC Plaza önünde basın açıklaması yapmak istedi. 

 

Kadınların açıklama yapacağı alanda polis erken saatlerde yoğun önlem aldı, alana çok sayıda TOMA ve zırhlı araç konuşlandırıldı. Bölgeye sevk edilen çevik kuvvet ekipleri, ellerinde plastik kelepçe ile bekledi.

 

Dicle Amed Kadın Platformu üyesi kadınların toplanmaya başlamasının ardından polis alanı çembere alarak, açık alanda açıklama yapmalarına müsaade edilmeyeceğini söyledi.

 

Kadınların AZC Plaza önünde açıklama yapma konusunda ısrar etmesi üzerine polis ile tartışma yaşandı.

 

Valiliğin açık alanda açıklama yapılmasını yasakladığını söyleyen polis, AZC Plaza önünde açıklama yapılması durumunda müdahale edileceğini ve gözaltı işlemi yapılacağını söyledi.

 

Polisin izin vermemesi üzerine kadınlar Eğitim-Sen'de açıklama yaptı. 

 

Dicle Amed Kadın Platformu üyesi Selma Yusma, Leyla Güven'in ciddi sağlık sorunları yaşadığına dikkat çekti ve şöyle dedi: 

 

"Ailesi ve yanında kalan tutsaklardan edindiğimiz bilgilere göre kilo kaybı, tansiyon düzensizliği, mide bulantısı, yürüme ve konuşmada zorluk, halsizlik, baş ağrısı, mide krampı, sese ve ışığa karşı hassasiyetinin artması ve sıvıyı tüketemeyecek duruma geldiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Yine açlık grevinde olan diğer tutsakların temel haklarına saygı gösterilmediğini, yeterli miktarda su, tuz, şeker ve hayati öneme sahip B1 vitamininin bazı cezaevlerince verilmediğini öğrendik".

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha