• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Polisten beyaz tülbentli anneye: Gebersin çocuğun, bana ne

Polisten beyaz tülbentli anneye: Gebersin çocuğun, bana ne
0 0

İzmir'de çocuğu cezaevinde olan beyaz tülbentli annelerin eylemini dağıtan polislerden birinin, alanı terk etmek istemeyen bir anneye, "Gebersin çocuğun bana ne. Köpek için kim için" diyerek bağırdığı an kameralara yansıdı.

24 Mayıs 2019 Cuma 23:58

Görüntülerle birlikte konuyu gündeme taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "İzmir’de çocuğu cezaevinde olan beyaz tülbentli annenin polis tarafından “Gebersin çocuğun, bana ne...” diyerek taciz edilmesi iktidarın zincirleme nefret politikasıdır. Bu memurla ilgili bir işlem başlatacak mısınız? TC İcisleri adalet bakanlik" paylaşımında bulundu.

 

Tanrıkulu, İçişleri ve Adalet Bakanlığı'nı da paylaşımlarında etiketleyerek, sözkonusu hakareti eden polis hakkında işlem başlatılması çağrısında bulundu.

 

HDP Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı ve 198. gününe giren açlık grevine, cezaevlerinde tutuklu bulunan binlerce kişi de katılmış vaziyette.

 

 

Cezaevlerindeki ölüm oruçlarında 25 gün geride kalırken, anneler beyaz tülbentleriyle cezaevleri önünde eylemler düzenleyerek soruna bir çözüm bulunması ve Abdullah Öcalan'a yönelik sınırlamaların kaldırılarak açlık grevleri ve ölüm oruçlarının sonlandırılması yönünde adımlar atılmasını talep ediyor.

 

Ancak çoğu zaman, annelerin cezaevleri önündeki barışçıl eylemleri polis şiddetiyle karşılaşıyor. Geçtiğimiz ay, Gebze'de anneler polis tarafından copla itilmiş ve alandan uzaklaştırılmış, tepkiler de peş peşe gelmişti.

 

Son olarak, çocuklarının açlık grevleri neticesinde hayatlarını kaybetmesini istemeyen anneler, eylemleriyle AKP iktidarına seslerini duyurmaya çalışıyor.

 

Diyarbakır’daki anneler Emine Erdoğan’a seslendi. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 84 gündür açlık grevinde olan Muhammed Kartal’ın annesi Afife Kartal, tutuklu yakınları adına yaptığı açıklamada hükümete çağrı yaptı.

 

Kartal, Emine Erdoğan'a hitaben, "Çocuklarımız bedenlerini ölüme yatırmışlar. Senin ciğerin yok mu? Sen anne değil misin? Senin yüreğin yanmıyor mu? Eğer yüreği yanan sen olsaydın, senin için ağlayacaktık. Gözlerini kapatmış, kulaklarını tıkamışsın" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha