• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Pompeo, Suudi Kralı'na Kaşıkçı soruşturması için teşekkür etti

Pompeo, Suudi Kralı'na Kaşıkçı soruşturması için teşekkür etti
0 0

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolması vakasıyla ilgili Riyad'a gönderdiği Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la görüştü.

16 Ekim 2018 Salı 14:56

Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr ve Suudi Kralı Selman tarafından kabul edilen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'la (MbS) görüşmesi öncesi açıklama yapıldı.

 

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, Pompeo'nun gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolmasıyla ilgili Washington'ın endişelerini Suudi Kralı'na ilettiğini duyurdu.

 

Nauert, ABD'li bakanın Selman'a Kaşıkçı vakasıyla ilgili tam teşekküllü şeffaf soruşturma taahhüdü için teşekkür ettiğini belirtti.

 

Ardından Pompeo, Suudi Arabistan'ın de facto kralı gözüyle bakılan MbS ile görüşmeye girdi.

 

TRUMP'TAN 'KONTROLDIŞI KATİLLER' İMASI

 

Dün ABD Başkanı Donald Trump, telefonda Suudi Kralı ile görüştüğünü ve Pompeo'yu yüz yüze görüşmeler için Riyad'a yolladığını açıklamıştı.

 

Bu vesileyle Trump, Kaşıkçı'nın kaybolmasının arkasında 'kontroldışı unsurlar' olabileceğini, bu unsurların 'haydut katiller' olabileceğini dile getirmişti.

 

Daha önce Trump Kaşıkçı'nın başkonsoloslukta öldürüldüğünün kanıtlanması durumunda 'Riyad'ın sert çekilde cezalandırılacağını' söylemiş, Suudi Arabistan ise tehditlere misliyle karşılık verileceğini' duyurmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha