• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Prof. Dr. Demirhan: 'Yoğun bakımdaki 10 hastadan dokuzu aşısız'

Prof. Dr. Demirhan: 'Yoğun bakımdaki 10 hastadan dokuzu aşısız'
0 0

Türkiye genelinde aşılama kampanyası hızla devam etse de aşı yaptıran vatandaşların sayısı hala istenilen düzeyde değil. Delta varyantının da hızlı bulaşması sebebiyle yoğun bakımlarda yeniden yoğunluk yaşanmaya başlandı.

29 Temmuz 2021 Perşembe 16:06

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, gelinen son durumla ilgili şu açıklamaları yaptı;

 

"Ülkemizde yaklaşık olarak 1 milyon 200 bin aşı yapılıyor ama biz günlük 1 buçuk milyon aşı yaptık. Bunu yapabilecek kapasitedeyiz. Bayram nedeniyle aşı taleplerinde azalma yaşandı. Bayramın bitmesiyle tekrar talepte artış var. İnsanlarımız aşılanmanın gereğine tekrar inanmışlar ve aşı merkezlerine başvuruyorlar. Burada çok kolaylıkla hiçbir prosedür uygulanmadan aşıları yapılıyor. Ülkemizde şu an itibariyle yaklaşık 70 milyon doz aşı yapıldı. Birinci dozu tamamlanan yaklaşık 40 milyon kişi var. 24-25 milyon kişinin ikinci dozu tamamlandı. İnşallah iki veya üç hafta sonra da ülke nüfusunun yüzde 50'si aşılanmış olacak. Ama bizim hedefimiz nüfusumuzun yüzde 75'ini aşılamak. Dolayısıyla toplumsal bağışıklığı kazanmak. Ve bu bağışıklık sistemini artırarak da olası ağır hastalık riskini ve yoğun bakım yatışlarını ortadan kaldırmak."

 

Demirhan, "Delta virüs çok çabuk bulaşıyor. Dolayısıyla maske ve mesafe konusunda çok daha dikkat etmemiz gereken bir virüs mutasyonu sonucu gelişen varyant. Çok dikkat etmemiz lazım. Tek çaresi ve önlemi de insanların aşılı olması. İki doz aşımız varsa süresi de en az 3 ay geçmişse mutlaka 3'üncü doz aşıyı yaptırmamız gerekiyor. İki tane Sinovac'ımız varsa üçüncüsü Biontech olmalı veya 2 kez Biontech aşısıyla aşılanıp tam bağışık hale gelmeliyiz" diye konuştu.

 

Prof. Dr. Demirhan koronavirüs enfeksiyonunun yoğun göründüğü hastaların yüzde 90-95'inin aşısız olduğunu belirterek, yoğun bakımdaki her 10 hastadan dokuzunun da aşısız olduğunu aktardı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha