• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Prof. Haluk Savaş KHK'li imamın kıldırdığı cenaze namazı ile uğurlandı

Prof. Haluk Savaş KHK'li imamın kıldırdığı cenaze namazı ile uğurlandı
0 0

Cenaze namazından önce kısa bir konuşma yapan Savaş’ın oğlu Bedirhan Savaş, “Burada hep beraber babamın mirasını devralıyoruz. İnşallah bunu sürdüreceğiz. Umarım güzel günler hepimizi bekliyor.” dedi.

2 Temmuz 2020 Perşembe 13:36

Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyken 2016 yılında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) ihraç edilen ve yıllardır süren kanserle mücadelesine yenik düşerek hayatını kaybeden Prof. Haluk Savaş, kendisi gibi KHK'li imam Mehmet Tombak'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından memleketi Adana'da toprağa verildi.

 

Cenaze namazından önce kısa bir konuşma yapan Savaş’ın oğlu Bedirhan Savaş, “Burada hep beraber babamın mirasını devralıyoruz. İnşallah bunu sürdüreceğiz. Umarım güzel günler hepimizi bekliyor.” dedi.

 

Cenazede bir konuşma yapan HDP Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Onurla, ahlakla, şerefle, haysiyetle hayat sürmüş bir insandır. Hepimiz buna şahidiz. Buraya hepimiz geleceğiz. Hepimiz öleceğiz. Haluk hoca da aynı şekilde ruhunu teslim etti. Onun ölümü bizler için anlamlı. Mücadeleci ruhu hiçbir zaman bitmeyecek. Onu hiçbir zaman unutmayacağız. Çünkü o hayatı boyunca büyük bir mücadele sergiledi. Çok değerli bir bilim insanıydı. Psikiyatri alanında en çok makale üreten ve makalelerine çok sayıda atıf alan değerli bir bilim insanıydı. Üniversite hocasıydı. Binlerce öğrenci yetiştirmiş, birçok insana faydası dokunmuş bir insandı.” ifadelerini kullandı.

 

"Ben Meriç'te değil, Türkiye'de öleceğim" diyen ve KHK'lıların yaşadığı mağduriyetleri anlatmak için büyük uğraşlar veren Savaş, pasaportuna el konulduğu için yurtdışında tedavi omaya gidememiş, sosyal medyada başlatılan kampanyalar sonrası ülkeden çıkışına izin verilmişti. 

 

 

Savaş yaşam mücadelesi verirken pasaport engeli ile karşılaşmasına şu sözlerle tepki göstermişti:

 

 

"Meriç'te boğulmayacağım, bağıra bağıra ülkemde öleceğim ve herkes bu zulmü kimin yaptığını bilecek." dedi ve öyle de oldu. Hak, adalet ve özgürlük mücadelenizi yaşatacağız."

 

 

KHK ile ihraç edilmesinin ardından cezaevine konulan Savaş’a burada kanser teşhisi konulmuştu. Ameliyat olan Haluk Savaş, daha sonra yurt dışında tedavi edilmek istendi ancak ülkeden çıkışına izin verilmemişti. Kamuoyunda tepki çekilen uygulamanın ardından Savaş adına kampanyalar başlatılmış, bunun üzerine Savaş’ın yurt dışına çıkışına izin verilmişti.

 

Prof. Savaş kimdir?

 

Prof. Haluk Savaş, Adana doğumlu Türk akademisyen, psikiyatri profesörü.

 

Orta öğrenimini 1984'de Adana Anadolu Lisesi'nde tamamlamış ve 1991'de Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden (İngilizce Eğitim) mezun olmuştur. 1997'de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde Psikiyatri/Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldu.

 

1999'da Marmara Üniversitesi Orta Doğu Enstitüsü'nde, Sosyoloji-Antropoloji alanında “Kültür-Psikiyatri İlişkisi” bitirme teziyle yüksek lisans derecesi aldı.

 

30 Haziran 2020'de kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha