• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Prof. Ömer Taşpınar: Duyduğuma göre Putin'in elinde 15 Temmuz'un gerçek yüzünü gösterecek kirli dosyalar var

Prof. Ömer Taşpınar: Duyduğuma göre Putin'in elinde 15 Temmuz'un gerçek yüzünü gösterecek kirli dosyalar var
0 0

"Bana göre Erdoğan, Putin'den daha çok çekiniyor çünkü Rusya kirli bir oyun oynayabiliyor. Türkiye üzerinde daha fazla manevra kabiliyeti var. Mesela İdlib konusu buna örnek"

15 Kasım 2019 Cuma 12:47

Brooking Institution’da Türkiye çalışmaları direktörü ve ayrıca Washington’daki National Defense University’de ulusal güvenlik stratejileri profesörü olan Ömer Taşpınar, Beyaz Saray'daki Trump-Erdoğan görüşmesini değerlendirirken işin Rusya'ya bakan yönlerini de irdeledi.

 

Medyascope'a konuşan Taşpınar, "Bana göre Erdoğan, Putin'den daha çok çekiniyor çünkü Rusya kirli bir oyun oynayabiliyor. Türkiye üzerinde daha fazla manevra kabiliyeti var. Mesela İdlib konusu buna örnek" görüşünü dile getiriyor ve ekliyor:

 

"Benim duyduğuma göre Putin, istese Erdoğan'ı zor durumda bırakacak birçok dosyaya sahip. Yolsuzluklardan tutun da 15 Temmuz'un gerçek yüzüne gidebilecek kadar kirli dosyalar var elinde." 

 

 

Taşpınar, bu gerekçelerle Erdoğan'ın, Putin'e karşı daha zor bir durumda olduğunu söylüyor.

 

Trump'ın elinde ise Senato'dan geçebilecek yaptırım kartları olduğunu belirten Taşpınar, "Senatörlerden bazıları, yaptırımlar sonrası Erdoğan tamamen Rusya'ya döner mi endişesi taşıyor. Bazıları ise 'Türkiye zaten Rusya'nın elinde, zamanında kırmızı çizgi getirmemiz nedeniyle oldu bunlar. Türkiye'ye bizim de Rusya gibi sopa göstermemiz gerekiyor' görüşünde" ifadesini kullanıyor.

 

KAYNAK: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha