• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Putin, Erdoğan'a, Bayraktar SİHA'larının Ukrayna'da kullanılmasından duyduğu rahatsızlığı iletti

Putin, Erdoğan'a, Bayraktar SİHA'larının Ukrayna'da kullanılmasından duyduğu rahatsızlığı iletti
0 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile cuma akşamı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

4 Aralık 2021 Cumartesi 11:36

Kremlin'den yapılan açıklamada Putin, ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Türk yapımı SİHA'ların Ukrayna'da kullanılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ile Putin görüşmesinde, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek hususlar ele alındı. Görüşmede, Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan gelişmeler ile Suriye, Libya ve Ukrayna başta olmak üzere bölgesel konuların değerlendirildiği bildirildi.

 

Kremlin'den yapılan açıklamada ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna ordusunun, Ankara tarafından sağlanan askeri insansız hava araçlarını kullanmasını eleştirdi.

 

Açıklamada ayrıca, Kiev'in ülkenin doğusundaki savaşçı faaliyetlerden vazgeçmesi gerektiği belirtildi. Putin, Ukrayna ordusunun son dönemlerdeki kendisine göre "yıkıcı faaliyetlerinin" 'Minsk anlaşmasını baltalamaya' yönelik olduğunu belirtiyor.

 

Putin ayrıca, Ukrayna ordusunun, Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı Bayraktar tipi Türk yapımı silahlı insansız hava araçlarını kullanılmasını bir "provokasyon" olarak niteliyor.

 

Ukrayna ordusu, ekim ayında Rus yanlısı isyancıların kullandığı sistemlerini vurmak için TB2 insansız hava aracını kullanmıştı.

 

Ukrayna'nın drone kullanmaya başlaması Fransa ve Almanya gibi bazı ülkeler tarafından da eleştirilmişti.

 

Ukrayna, 2014'ten bu yana ülkenin doğusunda en 10 bin kişinin öldüğü çatışmalarda Rus yanlısı ayrılıkçılarla savaşıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha