• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Rahip Brunson’ın iddianamesi hazırlandı: Gülen cemaati üyeliğinden ömür boyu hapsi isteniyor

Rahip Brunson’ın iddianamesi hazırlandı: Gülen cemaati üyeliğinden ömür boyu hapsi isteniyor
0 0

Aralık 2016’dan bu yana İzmir’de tutuklu bulunan Amerikalı rahip Andrew Craig Brunson’ın, ‘Gülen cemaati üyeliği’ ve ‘örgüt yöneticiliği’nden ömür boyu hapsi istendi.

13 Mart 2018 Salı 18:01

Protestan cemaatine bağlı İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Brunson, Gülen cemaati soruşturması kapsamında hakkındaki gizli tanık ifadesi gerekçesiyle 9 Aralık 2016’da tutuklanmıştı.

 

Yürütülen soruşturmada Brunson’ın ‘çeşitli illerde misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğu’Gülen cemaatinin imamlarıyla özelikle de halen firarda olan örgütün Ege Bölgesi imamı Bekir Baz’la sık sık görüştüğü’‘yurtdışından kaynak aktarıldığı’ iddia edilmişti.

 

Brunson için Kuzey Carolina Senatörü Thomas R. Tillis, “Papazı istiyorsanız papazı verin” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirmiş, “Bu adalet değil, fidye istemektir. ABD bir NATO müttefikinden bu tür bir yaklaşım beklemez” diye konuşmuştu.

 

Başkan Donald Trump’ın da devreye girerek Erdoğan’la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını talep ettiği Brunson hakkındaki iddianame kabul edilirse yargılama başlayacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha